Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 18-09-18, 18:59   #1
Απορίες για το ξεκίνημα
plekkas
Junior Member
Εγγραφή: 24-08-2018
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 18

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
plekkas Ο χρήστης plekkas δεν είναι συνδεδεμένος 18-09-18, 18:59
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα, πριν λίγες μέρες μου έδωσαν ένα ενυδρείο 180 λίτρα, το οποίο ήταν πλήρως λειτουργικό μέχρι την ώρα που το παρέλαβα απλά δεν πήρα τα φυτά και τα ψάρια.
Επειδή έπρεπε να μεταφερθεί μακριά το αδειασαμε αλλά κράτησα μια ποσότητα του νερού και την έβαλα σε μια λεκάνη ώστε να δουλεύει το φίλτρο μέχρι να το καθαρίσω και να του βάλω χαλίκι και τα σχετικά (ώστε να μην χαθεί η βιολογία όσο γίνεται).
Επίσης σκέφτομαι να αλλάξω τα ήδη υπάρχοντα φωτιστικά με κανάλια με ταινίες led.
Οι πρώτες μου απορίες λοιπόν είναι:
1) έκανα καλά σε σχέση με το νερό και το φίλτρο??? Σίγουρα δεν θα επαναπαυθώ ότι είναι έτοιμο επειδή ήταν στρωμένο πριν αλλά θα το πάω αργά και με μετρήσεις. Σκοπός είναι αν γλίτωσα έστω και λίγο χρόνο από το στρώσιμο
2) σκέφτομαι να βάλω 4 ταινίες led του 1 μέτρου όπου η κάθε μία είναι 14,4w ψυχρό λευκό φως (6000Κ) με ντιμερ. Είναι πολλά, είναι λίγα ή είμαι καλά?? Για αρχή θέλω να φτιάξω κάτι ισορροπημένο όσο αναφορά τα φυτά και τα ψάρια τα οποία θέλω να τα ψάξω λίγο ακόμα πριν καταλήξω σε κάποια σύνθεση. Έτσι και αλλιώς ο χρόνος που χρειάζεται για να είναι έτοιμο να λτα δεχτεί το ενυδρείο είναι αρκετός πιστεύω!!!
Εμφανίσεις: 3327
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01432 seconds with 12 queries