Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 07-09-18, 09:28
Dimitris11 Ο χρήστης Dimitris11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2018
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
σχετικά με την χρήση υγρών τύπου api melafix ή το esha optima που ενισχυεί το ανοσοποιητικό των ψαριών ενάντια στις ασθένειες, τι λέτε?
το μελαφιξ το χρησιμοποιουμε οταν βλεπουμε ψιλοπροβληματα με τα πτερυγια τους οποτε δεν υπαρχει λογος να βαζουμε κατι τετοιο χωρις λογο!

Το sera optima δε το ξερω ... το Esha optima μαλλον εννοεις. Ειναι βιταμινες που μια φορα την εβδομαδα θα μπορουσες να βαζεις στη τροφη τους. Αλλα και παλι δεν ειναι υποχρεωτικο αν τρωνε σωστα τα ψαρια!


σχετικά με την καραντίνα που αναφέρετε, εννοείτε να βάλετε το ψάρι στην καραντίνα στην αγορά του ή όταν αρρωσταίνει να μπαίνει καραντίνα, ή και τα δύο?

Για τη καραντινα διαβασε εδω ... http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ED%F4%DF%ED%E1



στην χρήση υγρών τύπου sera bio nitrivec ή άλλων υλικών κατά την αγορά του και την εισαγωγή του συμφωνείτε? ή αν υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος που ακολουθείτε?

Δε χρειαζεται τιποτα τετοιο αφου υπαρχει το: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
καλημέρα. ναι συγνώμη στο esha optima αναφερόμουν που μου το πρότεινε ένας πολύ έμπειρος χομπίστας να το χρησιμοποιώ προληπτικά αφού μόνο καλό κάνει μου είπε οπότε και σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω μιας που ούτε εσύ μου το ακυρώνεις και από ότι διάβασα είναι τύπου api melafix όπου έχω διαβάσει εδώ μέσα πως κάποιοι επίσης το χρησιμοποιούν προληπτικά.

πολύ χρήσιμο αυτό με την καραντίνα όντως και βλέπω πως όλοι οι έμπειροι συμφωνείτε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
+1
Κανένα σκεύασμα ή πρόσθετο αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος. Τα ψάρια σε σωστές συνθήκες ξεπερνούν εύκολα ασθένειες ή μολύνσεις (που συνήθως προκαλούνται από δική μας αμέλεια).
καλημέρα. ναι σωστά έτσι είναι απλά είπα μήπως με προληπτική χρήση σκευασμάτων τύπου api melafix, esha optima ή/και ενυδρειακό αλάτι φτάνουμε στις "σωστές συνθήκες".
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Τις προληπτικές θεραπείες όχι μόνο τις αποφεύγουμε ... αλλά απαγορεύεται να κάνουμε. Ειδικά όταν πρόκειται για αντιβιοτικά.
Ο καλύτερος τρόπος για να αποφύγουμε τα προβλήματα (αφού διευκρινίσω ότι... συμφωνώ με τον Γιώργο και τον Κλεόβουλο)... είναι να φροντίζουμε να είμαστε των άνω άκρων αντί των κάτω... και εξηγώ.... διαβάζει ο άλλος για ένα είδος ότι προτείνεται πχ. μέγεθος ενυδρείου 80 λίτρα και αφού έχει 75 θεωρεί ότι μια χαρά είναι... αντί να πάει σε 400... και να έχει το κεφάλι του ήσυχο (και με την προϋπόθεση ότι τηρεί τις απαραίτητες ρουτίνες).-
καλημέρα φίλτατε! σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. θα φτάσω και σε αυτό το επίπεδο των άνω άκρων όπου θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο, μέχρι τότε παλεύουμε εδώ στα κάτω οπότε προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ σε αυτά τα όρια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris11 : 07-09-18 στις 09:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01922 seconds with 11 queries