Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #233  
Παλιά 21-06-19, 10:12
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καιρό είχα να ποστάρω, να πω τα νέα μου. Τον Απρίλη ήρθε ο συνονόματος Παναγιώτης με το μικροσκόπιο του. Η λίμνη φαινόταν μια χαρά. Τα ψάρια ΟΚ. Είχαν όμως κάποιους ψευτο τραυματισμούς που καλό ήταν να ελεγχθούν και να γίνει κάποια φροντίδα. Είχα και ένα kohaku που άρχιζε να βγάζει σε κάποια σημεία μαύρο χρώμα. Δεν ήμουν σίγουρος αν είχε πρόβλημα ή το ψάρι αλλάζει το χρώμα και να γίνεται κάτι σαν Sanke ή Showa. Τελικά, το μικροσκόπιο μου έλυσε όλες τις απορίες !!!

Πήραμε δείγμα από φίλτρα, λίμνη και από μερικά ΚΟΙ (βλέννα, βράγχια κτλ). Είναι εντυπωσιακό να βλέπεις τους μικροοργανισμούς να κινούνται μέσα στα δείγματα. Ευτυχώς, με καθησύχασε ο συνονόματος ότι δεν υπάρχει τίποτα ανησυχητικό σε όλα τα δείγματά μας.

Ένα σχετικό άρθρο που έγραψε στο Blog του είναι εδώ.
https://koihellas.blogspot.com/2019/04/2.html

Μια φωτογραφία από το "εργαστήριο". Δυστυχώς, δεν κατάφερα να πάρω και άλλες φωτογραφίες σε ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα.




Τις επόμενες μέρες η θερμοκρασία αυξήθηκε και η λίμνη άρχισε να θολώνει. Έδωσα 3 μεγάλα ψάρια και τα μισά μου γεννητούρια. Σε 3-4 εβδομάδες η λίμνη ξεθόλωσε πάλι χωρίς την παραμικρή αιωρούμενη άλγη. Αν και οι μερίσεις που κάνω με τα υγρά τεστ είναι μια χαρά θα κάνω μια αναβάθμιση στα φίλτρα μου. Τα ΚΟΙ έχουν γιγαντωθεί και οι απαιτήσεις μεγαλώνουν.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190615_191532.jpg
Εμφανίσεις:  739
Μέγεθος:  70,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01517 seconds with 12 queries