Θέμα: Οξυζενε?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 15-03-12, 20:54
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

χημικός δεν ειμαι και δεν εχω τοση γνωση επ'αυτου αλλα δεν καταλαβαίνω γιατι να κάνει ζημιά σε ψαρια εκτος εαν πέσει πάνω τους. το οξυζενέ είναι υπεροξογονομενο νερό (H2O2) σε διαφορες πυκνότητες (χρησιμοποιείται για απολυμανση λογω του οτι το παραπάνω οξυγονο ανεβαινει στην επιφάνεια της πληγής και παρασύρει οτιδήποτε ξενο μέχρι και για καύσιμο πυραύλων).

διαβάζω για μικρές δοσολογίες, εγώ κατα λάθος έριξα (δεν είχα διαβάσει αναλογία) 40ml στο 60αρι, 2-3 μέρες μετά δεν υπήρχε αλγη αλλα δεν μου χάλασε ούτε η moss,ουτε η parvula,ουτε οι γαρίδες έπαθαν κάτι,ουτε το puffer το οποιο πέρασε απο μπροστά την ώρα που έριχνα. θεωρώ οτι εαν πέσει πάνω τους θα δημιουργήσει πρόβλημα στο δέρμα η τα λέπια λόγω του οξυγόνου, αλλά να κάνεις αλλαγή νερού ακόμα και 2 ώρες μετά το θεωρώ περιττό αφού το οξυγόνο έχει φύγει. Άλλωστε γι'αυτο χρησιμοποιείται, ως υγρό στην αρχή μπαίνει στους πόρους και σε παραξενα σημεία ενώ αμέσως απελευθερώνεται οξυγόνο το οποιο αφ'ενος διογκώνεται και "ξεκολλάει" διαφορα γύρω του, αφ'ετερου ανεβαίνει στην επιφανεια και παρασύρει οτι ξεκόλλησε...

καμια αλλαγη δεν έκανα, εριξα ενα μπουκάλι σε μέρες, αλγη δεν εμεινε, απώλεια παντως δεν είχα......μέχρι και ολο το μπουκαλι εβαλα μεσα καποια στιγμή και ψέκαζα πανω στην άλγη (καφρίλες λογω βαρεμάρες) αλλά απώλεια καμια......
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01383 seconds with 11 queries