Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #224  
Παλιά 07-09-09, 23:43
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

[quote=Raven;373591]Πανεμορφο ειναι ! Φυτεμενο υψηλου επιπεδου.
Μου αρεσει πιο πολυ απο το προηγουμενο στησιμο.
Μενει μονο να γεμισει καποια μικρα κενα το cuba Όντως υπάρχουν ορισμένα κενα στην περιφέρεια της cuba λόγω αφαίρεσης της Blyxa και του Helferi αλλά με τη γρήγορη ανάπτυξη της cuba και του Staurogyne ιστεύω σε κάνα μήνα να μην φαίνεται τίποτε. και να αλλαξουν μορφη τα νεα φυτα, γιατι ειναι ακομα σε emersed μορφη και δεν δειχνουν.
Η Proserpinaca θα γινει το αγαπημενο σου φυτο, αναπτυσσεται πιο αργα απο αλλα stem και δεν θα σε ταλαιπωρει με το κλαδεμα. Ήδη το σχήμα των φύλλων και το χρώμα άρχισε να αλλάζει μέσα σε 2 ημέρες και τείνει να γίνει και το δικό μου αγαπημένο,σκόπιμα τοποθετήθηκε εκεί για να φωτήσει το σκοτεινό σημείο κάτω απο το Umbrosum.
Η Ludwigia που ειναι ακομα emersed ειναι η arcuata;Αυτή είναι,και ήδη παίρνει χρώμα πιστεύω μειώνοντας λίγο ακόμη τα ΝΟ3 να πάρει το καταπληκτικό της χρώμα.
Το Stayrogyne sp. το εφερες 1η φορα στην Ελλαδα, δεν ξερω να το εχει ακομα κανεις αλλος.Πως σου φαινεται;Μου άρεσε οπτικά έχει ωραίο σχήμα το φύλλο τουκαι κάνει ωραία αντίθεση με τα stem που έχω και έχουν πολύ μικρό φύλλωμα,μεγαλώνει και αυτό σιγα σιγα και με την κατάλληλη κορυφοτομη ,πιστεύω να το διατηρώ στο σωστό ύψος τελικα καταταχτηκε στις Hygrophilas απο τους επιστημονες.
Σε 2 μηνες θα ειναι αψογο αυτο το aquascape. Θα περιμενω να το δω...προβλεπω και ευχομαι κορυφαιες θεσεις στους διαγωνισμους Αυτό εύχομαι και εγω ,να πάει καλά ή ανάπτυξη,μπορώ να πω πως είναι το aquascape που με έχει ενθουσιάσει πιο πολύ απο όλα μέχρι τώρα και είναι και αρκετά εύκολο στο κλάδεμα του,βάζεις το ψαλλίδι μέσα και κουρεύεις το Σάββατο μονο απο το Micranthemoides έβγαλά 2 δίλιτρα τάπερ παγωτού κλαδέματα.Οσο για τους διαγωνισμούς θα δούμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01480 seconds with 11 queries