Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 07-06-21, 22:07
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Επειδή την έχω "πατήσει" με τα Led της Juwel, και σε περίπτωση που πας προς το πολύ καλό Multilux φωτιστικό της εταιρείας και όχι το - ιδιαίτερα ακριβό αλλά και υπέροχο - Helialux, να ξέρεις ότι πρόκειται για σχετικά δυνατό φωτιστικό που θα "σε αναγκάσει" κατά μία έννοια να φυτέψεις λίγο βαριά το ενυδρείο σου.

Κατατάσσεται στα "μεσαία" φωτιστικά το Multilux (άρα απαιτεί αρκετά "ψιλοαπαιτητικά" φυτά) με το κακό μειονέκτημα ότι δεν δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίζεις την έντασή του (dim). Άρα αν δεν φυτέψεις ικανοποιητικά, άλγες.. αν φυτέψεις βαριά απ'την άλλη, χρειάζεσαι λίγο πιο δυνατό φίλτρο.

Είναι μέρα με τη νύχτα συγκριτικά με το Τ5, χαοτική η διαφορά του φωτισμού του Multilux. Αναγκάστηκα να αλλάξω όλο μου το ενυδρείο όταν πήρα αυτό το φωτιστικό! Φύτεψα πολλά παραπάνω, πήρα σύστημα Co2, φυτά επιφάνειας..

Τελικά όμως κατέληξα σε άλλο φωτιστικό με δυνατότητα dimαρίσματος, Fluval Planted Spectrum για την ακρίβεια. Τα Tiger Barbs μου τρόμαζαν πολύ με τον φωτισμό του Multilux - παρόλο που ισορροπησα το όλο συστημα μου με βάση τον φωτισμό που εκείνο μου έδινε.

Όλα τα παραπάνω σε Rio 125 υπενθυμίζω, κατι παρόμοιο θα ισχύει και για το 180αρι φαντάζομαι.

Αν ΔΕΝ σκεφτόσουν το Multilux της Juwel απλά ξέχνα όσα έγραψα παραπάνω. Σε καθε περίπτωση όμως προτείνω ότι αν ψαχτείς για φωτιστικό, να έχει οπωσδήποτε τη δυνατότητα για dim έστω..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01438 seconds with 11 queries