Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 12-09-14, 21:30
gabbi88 Ο χρήστης gabbi88 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην δεν επιθυμω να ερθω σε αντιπαραθεση ουτε με σενα , ουτε με τον πυροβολυμενο
Δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.. απλα ειπα την γνωμη μου..
Τωρα στα εντονα
1. Δεν βλεπω να εχει ελλειψη χωρου το επιπλακι , γι αυτο το ειπα..
Δεν μου πεφτει λογος φυσικα.. ο καθενας φτιαχνει τις διαστασεις που νομιζει οτι θα τον διευκολυνουν..
απλα ειπα την γνωμη μου, πως δεν θα εκανα τετοιες διαστασεις εφοσων θα εφτιαχνα εγω το ενυδρειο.
2. Μπορουν να συγκατοικισουν ανετα με iriatherina werneri και οτο , οι γαριδες , χωρις να υπαρχει καν προβλημα ουτε για τους γοννους..
Επισεις και τα pseudomugil gertrudae ειναι shrimp safe.
3. Το θεωρησα ακαταλληλο καθως πιστεψα πως θα ειχε μικροτερο μηκος απο το 28..
Δεν ειπα οτι θα εχουν προβλημα οι γαριδες.. απλα θα ηταν καλυτερα σε ενα μεγαλυτερο μηκος..
και απο την στιγμη που ειδα οτι υπηρχε ο χωρος , εγω θα το ειχα κανει μεγαλυτερο..
αυτο μονο, και ειναι η γνωμη μου..
καλα στρωσσιματα και με το καλο να μπουν οι γαριδες
-------------------------


47 χ 27 x 21

Ούτε κι εγώ επιθυμώ να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, στο forum ο καθένας μπορεί να εκφράζει την γνώμη του, άλλωστε γι αυτό έγινε και η παρουσίαση του ενυδρείου. Τώρα σχετικα με τα ψαρια που θεωρουνται shrimp safe έχω να σου πω πως στο 200 λιτρο που διατηρώ πριν μπουν μόνο red cherry διατηρούσα ένα μικρό κοπάδι από pseudomugil gertudae και ενα κοπάδι από iriatherina werneri. Διαβάζοντας τα σχόλια ότι τα συγκεκριμένα ψάρια είναι ασφαλή για τις γαρίδες αποφάσισα να προσθέσω λίγες red cherry... Ο συνδυασμός αυτός τουλάχιστον σε έμενα δεν δούλεψε καθόλου αφού είχα και επίθεση σε μια γαρίδα, πέρα από το γεγονός ότι δεν τις άφηναν σε ησυχία. Επίσης θέλω να τονίσω ότι το ενυδρείο ήταν φουλ φυτεμένο όποτε υπήρχαν κρυψώνες για τις γαρίδες. Κατάφερα να διατηρήσω τα ψάρια με τις γαρίδες λιγότερο από μια εβδομάδα μετά αναγκάστηκα να χαρίσω τα ψάρια στο forum.Σε εμένα ο συνδυασμός ψάρια με γαρίδες δεν δούλεψε καθόλου και δεν θα επιχειρούσα να τα συνδυάσω μαζί ποτέ ξανά. Βέβαια δεν αμφιβάλλω ότι αυτός ο συνδυασμός μπορεί να είναι εντάξει σε άλλους ωστόσο σίγουρα θα υπάρχει κάποια απώλεια στον γόνο από τις γαρίδες. Εσύ προτείνεις αυτά τα ψάρια από προσωπική πείρα? Είχες αυτόν τον συνδυασμό χωρίς πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02244 seconds with 11 queries