Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 12-09-14, 20:50
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gabbi88 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω κι ένα 200 λιτρο φουλ φυτεμένο, μόνο με γαρίδες και χωρίς ψάρια να τις τρομάζουν... Πίστεψε με στο ένα μέτρο τις έχω δει απειροελάχιστες φορές να βολτάρουν και δεν υπάρχει ο οποιοσδήποτε κίνδυνος γι αυτές. Επίσης την περισσότερη ώρα βρίσκονται στα ψηλά φυτά και ξύλα...δεν ξέρω αν οι δικές μου είναι περίεργες γαρίδες και δεν προτιμούν καθόλου τον βυθό!Οπότε το σχήμα φτιάχτηκε πρώτον λόγω έλλειψης χώρου και δεύτερον η προσωπική εμπειρία που είχα μέχρι τώρα με τις γαρίδες μου έδειξε ότι δεν προτιμούν ιδιαίτερα να βολτάρουν. Άρα μπορεί να είναι το ενυδρείο ψηλό αλλά με τα ξύλα και την πλάτη θεωρώ ότι έχω εκμεταλλευτεί το ύψος του ενυδρείου. Επίσης δεν έπεσα στην παγίδα που πέφτουν πολλοί να συνδυάζουν γαρίδες με ψάρια...στο 200 λιτρο θα μπορούσα άνετα να κάνω αυτόν τον συνδυασμό αλλά γνωρίζω πολύ καλά ότι οι γαρίδες δεν θα ήταν καθόλου καλά και σχεδόν πάντα κρυμμένες, όσο για τον γόνο δεν θέλω να το συζητήσω καν.Θα έλεγα να μην μένουμε τόσο στις διαστάσεις,δεν είναι τόσο τραγικές εφόσον έχω εκμεταλλευτεί και το ύψος αλλά στο ότι στήθηκε ένα ενυδρείο αποκλειστικά για γαρίδες. Ωστόσο δεν αμφιβάλλω ότι όσο περισσότερα λίτρα τόσο το καλύτερο... Ξεκίνησα από ένα 15 λίτρο με μονομάχο,πέρασα στα 60 λίτρα,στα 125 λίτρα για να καταλήξω στα 200 με μόνο σκοπό να βελτιώσω τις συνθήκες ζωής των ζωντανών που διατηρούσα. Αλλά μην υπερβάλουμε ότι το συγκεκριμένο ενυδρείο είναι ακατάλληλο για ένα μικρό αριθμό από γαρίδες...!!!
Καταρχην δεν επιθυμω να ερθω σε αντιπαραθεση ουτε με σενα , ουτε με τον πυροβολυμενο
Δεν ηταν αυτος ο σκοπος μου.. απλα ειπα την γνωμη μου..
Τωρα στα εντονα
1. Δεν βλεπω να εχει ελλειψη χωρου το επιπλακι , γι αυτο το ειπα..
Δεν μου πεφτει λογος φυσικα.. ο καθενας φτιαχνει τις διαστασεις που νομιζει οτι θα τον διευκολυνουν..
απλα ειπα την γνωμη μου, πως δεν θα εκανα τετοιες διαστασεις,απο την στιγμη που θα εφτιαχνα εγω το ενυδρειο.
2. Μπορουν να συγκατοικισουν ανετα με iriatherina werneri και οτο , οι γαριδες , χωρις να υπαρχει καν προβλημα ουτε για τους γοννους..
Επισεις και τα pseudomugil gertrudae ειναι shrimp safe.
3. Το θεωρησα ακαταλληλο καθως πιστεψα πως θα ειχε μικροτερο μηκος απο το 28..
Δεν ειπα οτι θα εχουν προβλημα οι γαριδες.. απλα θα ηταν καλυτερα σε ενα μεγαλυτερο μηκος..
και απο την στιγμη που ειδα οτι υπηρχε ο χωρος , εγω θα το ειχα κανει μεγαλυτερο..
αυτο μονο, και ειναι η γνωμη μου..
καλα στρωσσιματα και με το καλο να μπουν οι γαριδες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pyrovolimeno Εμφάνιση μηνυμάτων
tsala να ρωτήσω, τι διαστάσεις έχει το 25λιτρο ενυδρείο που γράφεις στο προφίλ σου ότι έχεις?
47 χ 27 x 21

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsala : 12-09-14 στις 20:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01803 seconds with 11 queries