Θέμα: cube 300lt
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #71  
Παλιά 16-03-15, 19:38
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Μετα απο παρα πολυ καιρο ας κανουμε ενα update
Αφου εγινε η μετακομιση κ επεστρεψα μετα απο 3 μηνες απανωτα ταξιδια βρεθηκα σε μια ολοκληρωτικη καταστροφη. Ειχα χασει πολλα απο τα κοραλια μου κ ειχα γεμισει aptaisia σε ολο το ενυδρειο. Επρεπε καταρχην να απελευθερωθω απο το "δασος" με τις aptaisies. Αφου ακουσα διαφορες γνωμες απο να το ξαναστησω απο την αρχη μεχρι να πεταξω ολο τον βραχο κ.α. Αποφασισα να αγορασω 5 peppermint κ σε μια καραντινα των 100λτ που ειχα να βγαζω εναν εναν βραχο για "καθαρισμα". Οι γαριδες ομως δεν πλησιαζαν τις μεγαλες aptaisies. Η λυση ηρθε με ενα diy σκευασμα που θυμηθηκα οτι ειχα διαβασει σε ξενο σαιτ παλιοτερα. Το σκευασμα αποτελειται απο 2 μερη ξυδι, 1 μερος χυμο λεμονιου κ 1 μερος νερο οσμωσης. Βρασιμο μια μικρη ποσοτητα (4-5ml) κ με μια συριγγα 3-4 aptaisies καθε μερα. Το αποτελεσμα ηταν καταπληκτικο, με το που "χτυπαγα" τις aptaisies οι γαριδες πηγαιναν αμεσως κ τις ετρωγαν!
Εδω ειναι οι καραντινα μου που χρησιμοποιηθηκε για το καθαρισμα του βραχου


Μερικες φωτογραφιες απο την κατασταση του ενυδρειου τωρα





Τελος επρεπε σιγα σιγα να ξεκινησω το καινουριο μου φωτιστικο. Τα υλικα υπηρχαν απο το καλοκαιρι αλλα δεν εβρισκα το χρονο να το ξεκινησω.


Οπως κ το προηγουμενο θα αποτελειται απο 7 καναλια +1 moonlight κ θα ελεγχεται απο arduino. Εχει δοθει ιδιαιτερη εμφαση στα καινουρια luxeon philips leds κ στα semileds uv 405-430nm οπου χρησιμοποιουν πολλοι κατασκευαστες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01627 seconds with 11 queries