Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 08-04-08, 20:40
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Τελικά το άνοιξα το μπάλαστ (δεν ήτανε και τίποτα το τραγικό..) και όντως, φαίνεται μέσα η συνδεσμολογία με το μπάλαστ και το στάρτερ.. Δε νομίζω να είναι ιδιαίτερα δύσκολο λοιπόν να συνδέσω εκεί και 2η λάμπα.. (3η για το ενυδρείο..) Προσπαθώ λοιπόν να κάνω ένα προϋπολογισμό-προγραμματισμό του τι θα χρειαστώ, και προκύπτουν διάφορες αποριούλες..

1. Ακροφύσια: Δε θέλω να πάω σε πατέντες με θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι.. προτιμάω έτοιμα στεγανά ακροφύσια.. το water inn είδα στο site του ότι έχει με 13.60.. Παίζει να βρώ τίποτα αντίστοιχο σε κατάστημα με ηλεκτρολογικά? (φθηνότερο προφανώς, γιατί αν είναι για 1-2euro δεν αξίζει το ψάξιμο, η βενζίνη και μόνο τόσο θα μου έρθει..)

2. Λάμπα: Αυτή τη στιγμή έχω:
- 1 Sera Plant Color (15Watt, με 11.55euro), στα 4900 Kelvin, με πολύ μπλε και κόκκινο στο φάσμα της, και μάλλον ροζ απόχρωση από αισθητικής άποψης.
- 1 Sera Tropic Sun Royal (15Watt, με 13.35euro), στα 4700 Kelvin, με πλήρες φάσμα, και τελικό αποτέλεσμα κάτι μάλλον πρασινωπό (εκτός και αν φταίει το ballast και η υπερ-οδήγηση).
- Έχω, δε, ξεμεινεμένη και τη μαμίσια λάμπα της Juwel (άγνωστο βέβαια το κατά πόσο την είχαν ανοιχτή στο μαγαζί που πήρα το ενυδρείο), η οποία είναι περίπου στα 10000 Kelvin, και έχει άσπρο χρώμα.. Να ξεκινήσω με αυτήν? Ή είναι πολλά τα Kelvin και λάθος το φάσμα της και θα γεμίσω με άλγες?
- Έψαξα λιγάκι στο forum, και είδα ότι πολλοί χρησιμοποιείτε Philips Aquarelle, Sylvania Gru-Lux και Osram Fluora.. Τελικά, τι προτείνετε (σε συνδυασμό με τις 2 υπάρχουσες)? Υπάρχει περίπτωση να βρώ κάποια από αυτές πιο οικονομικά σε κατάστημα με ηλεκτρολογικά?

3. Starter: Έχει κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό που πρέπει να προσέξω ζητώντας από ηλεκτρολογικά? Πόσο περίπου κοστίζει για 15Watt?

4. Ανακλαστήρας: Στα ενυδρειακά είδη, έχουν γύρω στα 10-15euro, μαζί με πιαστράκια.. και πιαστράκια μόνα τους 3-5euro.. Υπάρχει άλλη πατέντα, με άλλο υλικό, ή κάτι αγορασμένο από ηλεκτρολογικά? Και πάλι, δεν είναι τόσο για να μειώσω το συνολικό κόστος, ούτως ή άλλως, το έχουμε πάρει όλοι απόφαση ότι είναι ακριβό το ενυδρειοσπόρ.. Με πειράζει όμως να με κλέβουν σε κάποια ενυδρειάδικα, και να πετάω λεφτά εκεί που δε χρειάζεται!

5. Κουτί για ηλεκτρολογικά: Ξέρετε αν υπάρχει κάτι σαν έτοιμο κουτί για να βιδώσω π.χ. στο πλάι του επίπλου του ενυδρείου, και να βιδώσω μέσα π.χ. όλα τα ballast & starter & διακόπτες? Πού μπορώ να πάρω ένα τέτοιο, και πόσο περίπου θα μου κοστίσει?

Και μία τελευταία.. "Μαστοράδικη" ερώτηση.. Θα πρέπει να κόψω το καπάκι της Juwel από κάτω.. Πώς προτείνετε να το κόψω? Ζεσταμένο μαχαιράκι, και τρίψιμο με γυαλόχαρτο? Υπάρχουν "πριονάκια" ειδικά?

Προ-τελευταία ήταν αυτή.. Κάτι ξέχασα.. Με τις τροποποιήσεις, θα φτάνουν στο καπάκι μου 2*3(για τις λάμπες) + 2(όταν βάλω ανεμιστηράκι) + 2(αν βάλω και κανένα moonlight) = 4-5 διπλά καλώδια! Και το συγκεκριμένο καπάκι της Juwel δε σηκώνεται όταν θες να κάνεις δουλεία μέσα στο ενυδρείο, αλλά πρέπει να το βγάζεις! Ξέρετε αν υπάρχει κάποιο φισάκι, που να παίρνει τόσα πολλά καλώδια, για να φτιάξω κάπως το βάλε-βγάλε? (σκεφτόμουν κάτι αντίστοιχο με αυτά στους υπολογιστές.. π.χ. πού έχουν 3πλο για την τροφοδοσία.. παίζει κάτι τέτοιο σε 10/πλό?)

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας, και το όλο ενδιαφέρον!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02148 seconds with 11 queries