Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 30-04-12, 21:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια.. αλλα και παλι πως καθαριζουμε το 1 σταδιο που εκει θα εχει μαζευτει ολη η πρασινηλα? ψαχνω παντου και δεν βλεπω κατι καλο στο μηχανικο φιλτραρισμα.... εσυ βασιλη που εχεις αυτο το συστημα,καθε ποτε καθαριζεις στο 1 σταδιο? ποσο ευκολο ειναι?
Eγώ φίλε Σάκη, έχω eazypod. Στο συγκεκριμένο φίλτρο, η τριχοειδή παραμένει στα τοιχώματα πρό του βιολογικού υλικού και με το πλύσημο που του κάνω κάθε εβδομάδα με το σύστημα χρήσης της αεραντλίας, απλός αποκολλάται από εκεί και φεύγει από το φίλτρο μαζί με τα υπόλοιπα στεραιά και το λερωμένο νερό.

Στο bakki shower που έχω (τριπλός πύργος), στον πρώτο έχω χοντρά πλαστικά και λίγο ενυδρειακό βαμβάκι, στο δεύτερο κάποια μεικτά βιολογικά υλικά που βρήκα σε διάφορα άλλα φίλτρα που χρησιμοποίησα στο παρελθόν, όπως βιομπάλες κ.λ.π. και στο τρίτο Κ1. Το καθάρισμα του είναι επίσης πολύ εύκολο, γιατί μπορείς να αφαιρείς τις γλάστρες τις οποίες καθαρίζεις και ξεπλένεις με νερό της λιμνούλας. Το μόνο που κάνεις, είναι να ανακατώνεις το βιολογικό υλικό ώστε στεραιά και ακαθαρσίες να φύγουν από τιν διάτρυτο πυθμένα της γλάστρας.

Στο δικό σου σύστημα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το χοντρό βιολογικό υλικό, κλειστό σε ένα διάτρυτο πλαστικό κουτί. Εξάλλου, το μηχανικό φιλτράρισμα μιας λίμνης, επιτυγχάνεται καλύτερα από σταθεροποιημένο βιολογικό υλικό. Απλά θα αφαιρείς το κουτί αυτό όταν έχει λερωθεί αρκετά, το οποίο ξεπλένεις επίσης με νερού της λίμνης σου. Ειδικά το πρώτο κομμάτι είναι καλά να το καθαρίζεις τακτικά ώστε να μην συγκεντρώνει υπερβολικές ακαθαρσίες και άλγη. Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά και αν βοήθησα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01509 seconds with 11 queries