Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #139  
Παλιά 08-11-17, 22:02
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης Κ
Παναγιώτης Κ Ο χρήστης Παναγιώτης Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2011
Περιοχή: Άρτα
Μηνύματα: 3.053
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια ξερετε τι ειναι αυτα τα μικρα καφε στιγματα που εχει γεμισει παντου το ενυδρειο?
επισης σε ενα σημειο στο βραχο εχει βγαλει κατι μικρα μωβ λουλουδακια τι ειναι?

στην πρωτη και δευτερη φωτο ειναι τα στιγματα που οταν τα ζουλας βγαζουν κοκκινο ζουμι
και στην τριτη φωτο ειναι τα λουλουδακια
Μίμη, τα λουλούδια αυτά λέγονται octocoral. Βασικά όλα τα είδη κοραλλιών όπως(Xenia, anthellia Κ.α.) ανήκουν στην οικογένεια των octocorals, απλά το συγκεκριμένο παράσιτο το λέμε έτσι. Είναι πάρα πολύ επικίνδυνο. Έχουν εξαφανίσει ολόκληρα ενυδρεία. Γνωρίζω ενυδρείο χομπίστα που το κατέστρεψε. Πραγματικά κατακλύζει τα πάντα με ραγδαίους ρυθμούς και πνιγεί βράχο και κοράλλια. Μην δοκιμάσεις να το αφαιρέσεις μέσα στο ενυδρείο. Καλύτερα βγάλε τον βράχο έξω ώστε να είσαι σίγουρος. Αν θες οπωσδήποτε να τον βάλεις μέσα σπάσε το βράχο καλά και βεβαιώσου ότι υπάρχει αρκετή απόσταση από το παράσιτο με καθαρό βράχο. Να ξέρεις ότι οι ρίζες του είναι πολύ βαθιές και ξαναβγαίνουν. Έτυχε στο παρελθόν να εμφανιστεί σε ΖΒ που είχα βάλλει και έβγαλα και νέκρωσα το βραχακι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά.
Δεν εχω κάτι διαφορετικό στις ρουτίνες μου παιδία εκτος απο ενα sixline
μικρο που έβαλα και δεν το βλέπω ποτέ
εχει 3 εβδομαδες και το ειδα 1 φορά μονο μια βδομάδα μετα την εισαγωγή, μπορει και να ψοφισε δεν ξέρω,κατα τα άλλα ολα καλα.
Πολύ πιθανό. Μην απογοητεύεσαι. Τα ρασακια τα έχουν αυτά.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01696 seconds with 11 queries