Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 12-09-13, 16:29
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Μου ήρθε τώρα να αυξήσω τον ήδη υπάρχοντα φωτισμό στο ενυδρείο μου. Για την ιστορία, το ενυδρείο έιναι 110 καθαρών λίτρων (80*40*50) με δύο λάμπες Τ5 28W, μια λευκή 6800 Κ και μια Nature (για τα φυτάκια μου) 4100 Κ. Οι λάμπες απέχουν από το βυθό 43 εκατοστά (πολλά.... άρα ανεπαρκής φωτισμός). Μάλλον η νεα λάμπα θα μπεί στο ένα από τα δυο (πίσω) φλαπ και σίγουρα η κατασκευή θα είναι εξολοκλήρου DIY μιας και χρήματα δεν υπάρχουν ούτε για στραγάλια. Ερωτήσεις:
1) Τι λάμπα (πόσα watt) να πάρω ωστε να μη κάνουν πάρτι οι άλγες; αναγκαστικα μια ιδια Natura αλλα θα μειωσεις την φωτοπεριοδο
2) Να είναι κι αυτή Nature μιας και θα τη χρειαστώ για τα φυτάκια μου ή φτάνει η μια που έχω; καλυτερα Nature βαλε
3) Ηλεκτρονικό ballast καλύτερα και πως θα γίνει η συνδεσμολογία; πολυ ευκολη ειναι, πες τα παιδια που θα την αγορασεις να στην δειξουν
4) DIY στεγανά ακροφύσια με κλέμες και θερμοσυστελόμενο θα είναι ok ή θα το κάνω πυροτέχνημα;
5) Τι καλώδια θα χρειαστώ; (ντιπ άσχετος όμως )
6) ....οτιδήποτε άλλο από την πείρα σας έχετε να με συμβουλέψετε ή να προσθέσετε
Ευχαριστώ.
ΙΜΙΟ μην βαλεις ανακλαστηρα αν θελεις λιγοτερο φωτισμο.
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01554 seconds with 11 queries