Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-03-09, 18:45
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή Πρόβλημα με aponogeton

Έχω πρόβλημα με το εν λόγω φυτό. Όπως βλέπετε και από την φωτογραφία, σε αρχικό στάδιο το φύλλο σχηματίζει μια καφέ διαφανή κηλίδα σε κάποια άκρη του (όπως το μπροστά φύλλο της φώτο). Στη συνέχεια η κηλίδα επεκτείνεται σε ολόκληρο το φύλλο (όπως το πίσω φύλλο στην φώτο) και φυσικά καταστρέφεται. Το φυτό βρίσκεται στο ενυδρείο περίπου 3 μήνες (ευγενική προσφορά του υδροχόου) και βγάζει νέα φύλλα συχνά, όταν όμως αυτά φτάσουν γύρω στα 10 - 15 εκ εμφανίζουν αυτές τις κηλίδες.

Τώρα λίγα στοιχεία για το ενυδρειο. Το υπόστρωμα είναι χαλικάκι όχι ιδιαίτερα ψιλό και εμπλουτίζεται με καμιά ταμπλέτα, κατευθείαν στη ρίζα του φυτού, σε αραιά διαστήματα. Ο φωτισμός είναι σχετικά χαμηλος, περίπου 0,4 watt/lit με λάμπες κατάλληλες για ενυδρείο και φυτά και φωτοπερίοδο 8 ώρες. Δεν έχω CO2 και η λιπανση γίνεται με όλη την σειρά της seachem, αλλά με πολύ "τσιγκουνιά" καθως τα φυτά του ενυδρείου είναι χαμηλών απαιτήσεων και επίσης εδώ και κάποιες μέρες παλεύω με τις άλγες. Για τον λόγο αυτό χρησημοποιώ αυξημένη δόση excel.

Από μετρήσεις :
NH3/NH4, NO2 : 0
NO3 : 10
PO4 : άλλωτε 0 και άλλωτε 1
pH : 7,5
kH : 4
gH : 9

Έχετε καμιά ιδέα τι φτάιει και το aponogeton δεν τα καταφέρνει ενώ οι κρυπτοκορίνες και οι βαλισνέριες δεν έχουν πρόβλημα;

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Aponogeton.jpg
Εμφανίσεις:  223
Μέγεθος:  100,2 KB
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01487 seconds with 12 queries