Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 09-10-10, 01:45
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπιτρέψτε μου να διατυπώσω μια αιρετική άποψη. Από καλλιτεχνικής απόψεως μπορεί να είναι από πολύ καλό ως και άριστο, ανάλογα με την οπτική του καθενός.Μα σε εναν τετοιο διαγωνισμο, η καλλιτεχνικη εντυπωση ειναι μερος της τελικης βαθμολογησης και ενα απο τα κυρια στοιχεια προς αξιολογηση !![QUOTE]The highest score of grading is 200 points; judging criteria mainly consists of "Artistic Impression Point" (maximum 100 points) and "Technical Point" (maximum 100 points divided into 5 categories for 20 points).
Εδώ όμως δεν μιλάμε για διαγωνισμό ζωγραφικής, γλυπτικής, μακέτας ή φωτογραφίας, μιλάμε για διαγωνισμό aquascaping, δηλ. διαμόρφωσης ενυδρείου.
Και με το κριτήριο της "όσο το δυνατόν πιο πιστής αναπαράστασης του φυσικού βιότοπου στον οποίον ζουν τα ψάρια", για μένα παίρνει το απόλυτο μηδέν. Ποιος μιλησε ποτε για πιστη αναπαρασταση βιοτοπου Ισως σε aquascaping βιοτοπικων ενυδρειων της AGA, αλλα οχι στους υποβρυχιους κηπους. Εδω μεγαλο ρολο παιζει η φαντασια και η εμπνευση. Και αν καποιος εμπνευστηκε το ενυδρειο του απο μια βολτα στην φυση, ενα ρωσικο δασος, η την κορυφη του ολυμπου, δεν ειναι κακο απο την στιγμη που υπακουει στους κανονες του διαγωνισμου :
Παράθεση:
Balance between the fish and the layout design (Maximum 20 points)
Creator’s choice of fish for his/her layout is evaluated.
Do the color, size, swimming method and ecology of the fish match the layout?
Ενυδρεια ακαταλληλα για την ζωη που φιλοξενουν υποκεινται σε μειωση βαθμων ή αποκλεισμο.
Εκτός κι αν έχετε δει εσείς ψάρια να κινούνται ανάμεσα σε κωνοφόρα δέντρα, μέσα σε δάσος, ή αν πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρχει τέτοιο τοπίο σε κάποιον βυθό.Φυσικα και υπαρχει και εχω δει πολλες εικονες απο τα δεντρα που βρισκονται κατω απο το νερο οταν ο Αμαζονιος πλημμυριζει ! Ολοκληρα βυθισμενα δαση.
Θέλω να πω ότι aquascaping θα έπρεπε να είναι η αναπαράσταση υποβρύχιου τοπίου, αυτός δεν είναι ο ορισμός της λέξης άλλωστε? Αυτό τι σχέση έχει με νερό? Γιατι δεν εχει σχεση; βλεπω ξυλα και φυτα. Υλικα δηλαδη φυσικα. Πιστευεις οτι οι γαριδες εκει μεσα θα ενοχληθουν αν τα ξυλα τοποθετηθουν ολα καθετα και οχι οριζοντια;
Δεν θελω να υποτιμήσω την προσπάθεια, αλλά για πείτε μου, μ' αυτήν την λογική γιατί μα μην βάλω τις Καρυάτιδες, τις πυραμίδες, τον πύργο του Άϊφελ ή της Πίζας? Ειναι το ιδιο να χρησιμοποιησεις υλικα απο την φυση και το ιδιο να βαλεις τεχνητα διακοσμητικα; Εκει πας στο κιτς που ειναι και αυτο ισως μορφη τεχνης αλλα δεν ειναι αποδεκτο στο aquascaping.

Πώς θα συστήσω στον αρχάριο να βγάλει το δημοφιλές "ναυάγιο", όταν το 1ο βραβείο σε διαγωνισμό aquascaping δίνεται σε επίγειο τοπίο, σε ένα ...δάσος???
Τουλάχιστον το ναυάγιο είναι ένα θέμα που μπορεί να βρεθεί στον βυθό και να κυκλοφορούν ψαράκια γύρω του, είναι πολύ πιο φυσικό από αυτό που κέρδισε.

Μήπως η συνεχής εξέλιξη του aquascaping και το γεγονός ότι τα έχουμε δει όλα πια, οδηγεί τον κόσμο να εντυπωσιάζεται από εντελώς αφύσικα, τεχνητά και
"ψεύτικα" θέματα που δεν πείθουν κανέναν ότι θα μπορούσαν να αποτελούν μέρος του υποβρύχιου κόσμου που θέλουμε να μεταφέρουμε στο σαλόνι μας?
Ρωτάω λοιπόν, αν το δείτε αυτό σε φωτό, θα πείτε: "τι ωραίο δάσος" ή "τι ωραίο ενυδρείο"? Μάλλον το πρώτο, άρα για μένα δεν είναι και τόσο σπουδαίο.

Και τα ψάρια? Που είναι χαμένα? Κάναμε τον πρωταγωνιστή των ενυδρείων μας κομπάρσο, ή τον εξαλείψαμε εντελώς, γιατί δεν ταιριάζει στο δασικό τοπίο?Δεν μπορεσα να εντοπισω ψαρια, οποτε μαλλον μιλαμε για ενα μεγαλο γαριδοενυδρειο με ολες τις προδιαγραφες να συντηρησει σε τελειες συνθηκες τα ζωντανα. Κι εγω εχω μεγαλο ενυδρειο μονο με γαριδες...ειναι κακο; Τωρα αν σε καποιους θυμιζει δασος δεν νομιζω οτι τις γαριδουλες θα τις νοιαξει.[/QUOTE]

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Αλλά αυτό δεν ισχύει και για ενυδρεία μελών του φόρουμ;

Που είναι επίσης πανέμορφα και "δύσκολα" αλλά εκεί γράφουμε μπράβο, μπράβο;

Μήπως αυτά τα μπράβο τελικά λόγο του σεβασμού στην εμπειρία, στην ιδέα, στην υλοποίηση και εφαρμογή, σπρώχνουν σε λάθος κατεύθυνση το aquascaping;
Επειδη με αυτο που λες παιρνουν κι εμενα τα σκαγια με ενα ενυδρειο αφυσικο (κορυφη βουνου και τα μελη να χειροκροτανε σαν προβατα), αν νομιζετε οτι σας σπρωχνω σε λαθος κατευθυνση , τοτε θα πω μονο οτι...το ακουσα κι αυτο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02253 seconds with 11 queries