Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 18-12-14, 16:30
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Χρησιμοποιω ελαφροπετρα 6-12mm ως μερος του βιολογικου υλικου σε ολα μου τα ενυδρεια..
Σε καραντινα 60 λιτρα μονο ελαφροπετρα περιπου 3 λιτρα που μπολιαζεται οταν τη χρειαστω(πιανει παντα με τη μια το μπολι).
Σε γαριδαδικο 70 λιτρα σε εξ.φιλτρο στο δευτερο σταδιο 1 λιτρο περιπου(στο πρωτο siporax για να 'σπαει' η ροη).
Σε αφρικανικο 200 λιτρα που μεγαλωνουν μικρα με πολυ μεγαλη ιχθυοφορτιση ,τα τρια απο τα τεσσερα καλαθια του 405(στο πρωτο siporax)
Σε αφρικανικο περιπου 600 λιτρα τα δυο απο τα τεσσερα καλαθια του nsf2000 -καπου 7 λιτρα.(στο πρωτο σιποραξ και στο τελευταιο substrat)
Σε χρυσοψαραδικο 150 λιτρα καπου 20 λιτρα σε φιλτρο bakki shower.
Δεν ξερω αν θελει να επιβεβαιωσει κατι συγκεκριμενο ο Σπυρος αλλα η δικη μου παρατηρηση ειναι οτι, εκτος οσων εχουν αναφερθει πολλες φορες σχετικα με την ικανοτητα φιλτρανσης και το πλεονεκτημα του κοστους,οσο περισσοτερο χρησιμοποιω ελαφροπετρα τοσο ευκολοτερα ελεγχω τα νιτρικα με τις λοιπες συνθηκες σταθερες..
Αν στρωνει γρηγορα ή οχι δεν μπορω να πω γιατι εχω χρονια να στησω απο το μηδεν..
Δεν την εχω αλλαξει για τουλαχιστον τρια τεσσερα χρονια,δεν την εχω βρασει,παρα μονο περιστασιακα ξεπλυμα σε νερο απο αλλαγη..δεν βλεπω να μειωνεται η αποτελεσματικοτητα της..
Ενα τελευταιο που δεν εχω επιβεβαιωσει με μετρησεις και ειναι δυσκολο να το κανω γιατι εδω οι συνθηκες του νερου δικτυου δεν ειναι σταθερες..Εχω την υποψια οτι σε καποιο μικρο βαθμο επιρρεαζει το ph προς τα κατω..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01479 seconds with 11 queries