Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #38  
Παλιά 26-05-17, 11:39
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ από τύχη κατέληξα να έχω ενα μικρό πλαστικό δοχέιο με πράσινο νερό στο μπαλκόνι. Σε αυτό μεγάλωνα κάποια χρυσοψαράκια από προηγούμενη γέννα και όταν αυτά μεταφέρθηκαν σε λίμνη, έμεινε μόνο το νερό και κάμποσα σαλιγκάρια ramshorn που είχα μέσα για να καθαρίζουν από υπολείμματα τροφής. Τα λυπόμουνα να τα πετάξω και έτσι τα άφησα στο μπαλκόνι (χωρίς φίλτρο) μόνο με το νερό του ενυδρείου και 2-3 κομμάτια Egeria densa. Που και που εριχνα λιγη τροφή και συμπλήρωνα νερό. Κάποια στιγμή είδα ότι το νερό έγινε πράσινο Ετσι όταν γέννησαν πάλι τα χρυσόψαρα, μετέφερα μερικά αβγα στο εν λόγω κουτί και από τότε πάνε σφαίρα. Εχούν πολύ γρήγορη ανάπτυξη (νομίζω πιο γρήγορα απ' ότι σε διαυγές νερό).
Και εγω κατι τετοιο παρατηρησα αλλα οχι σε φουλ πρασινο νερο...
Θελω να το κοιταξω γτ αποτελει καλο σκελος σε μια αναπαραγωγη και μεγαλωμα των ψαριων


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω πως όσο διατηρούνται τα χρυσόψαρα σε συνθήκες "πράσινου νερού" ενισχύουν και
το ανοσοποιητικό τους σύστημα. Συνεπώς έστω και επικουρικά έχει κάποια ωφέλεια ανάλογα
την διάρκεια παραμονής σε αυτές.

Αναφερόμενος προηγουμένως στον προβληματισμό μου για τις υψηλές θερμοκρασίες,υπονοούσα για τα χρυσόψαρα.
Αρα οσο περισσοτερη διαμονη σε πρασινο νερο τοσο το καλυτερο...
Αυτο καταλαβαινω...οποτε μπορεις για τον πρωτο καιρο να τα μεγαλωνεις κατα αυτον τον τροπο ωστε να γινουν πιο "δυνατα" θα ελεγε κανεις τα ψαρια σου με πιο ισχυρο ανοσοποιητικο...

Υψηλες θερμοκρασιες μιας και θα ειναι σε εξωτερικο χωρο διχως καποια ψυξη φανταζομαι εννοεις...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01532 seconds with 11 queries