Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 26-07-07, 02:50
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή μα ..με μια πετρούλα ?

Θαλασσόλυκος


Διαβάζοντας τα παραπάνω μου γεννήθηκε μια σπορεία και θα ήθελα να απαντηθεί.
(Δεν έχω διαβάσει πολλά για την αλμυρά ακόμη, είναι μεγάλο το φόρουμ εδώ ).
Πριν 10 χρόνια πήρα την απόφαση να αλλάξω το ενυδρείο σε θαλασσινό δεν είχα ιδέα δεν είχα διαβάσει τίποτα άσχετος παντελώς.
Ωμός πως μου έκοψε και πήρα άμμο, πέτρες, βράχους, και 5 γαρίδες από την θάλασσα. Μάλλον ήταν σωστή η επιλογή για το ξεκίνημα του άσχετου.
Δεν είχα σκιμμερ δεν είχα Ρ/Ο ούτε και ψύξη σκέφτηκα ας δω πως πάει και μετά βλέπουμε αλλαγές νερού θα έκανα από την θάλασσα.
Έτσι λοιπόν ξεκίνησα μάζεψα τι μάζεψα την πρώτη μέρα και όλα μπουμ στο 300αρι
Όταν είχα χρόνο μαζεύαμε με τον γιο μου από βρώμικα νερά και λίγο γόνο να ταΐζουμε τις γαρίδες
Έδειχναν ότι όλα πήγαιναν καλά με το μάτι γιατί ούτε τεστ υπήρχαν
Πέρασαν 3 μήνες αποφάσισα να βάλω 2-3 γύλους μέσα και 2 καβούρια που βρήκαμε κατά τύχη
Από τότε που μπήκαν τα ψαριά άρχισα να κάνω αλλαγές νερού από την θάλασσα κάθε βδομάδα 100 λίτρα
Οι γύλοι μην με ρωτήσεις τι τρώγανε γιατί δεν ξέρω... μάλλον τίποτα
Φτάσαμε τους 4 μήνες τώρα χωρίς απώλειες (νομίζω) ωραία ?
Πάμε τώρα για την ερώτηση
Βρήκα μια πέτρα ασβεστολιθική θα λεγα που είχε πάνω της κάποια λευκά λουλούδια κοράλλια θυμίζουν, έχει πολλά από αυτά στην Σαλαμίνα.
Όταν την έβαλα μέσα (χωρίς προσαρμογές κλπ) σε λίγες ωρες θόλωσε το νερό και τέλος αυτό ήταν............. όλα βγήκαν στην επιφάνεια

Πως μπορείς να προσθέσεις άλλους οργανισμούς χωρίς να πάθεις αυτό που έπαθα?
Μα με μια αγαθή πετρούλα ?


Υ.Γ
Παίδες μην παίζεται γιατί σε μερικά λεπτά θα χάσετε όλα.... και τον κόπο σας μαζί διαβάστε και ξαναδιαβάστε και πριν κάνετε μια κίνηση μελετήστε την 10 φορές.

Φιλικα Πανος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01503 seconds with 11 queries