Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 15-12-14, 17:37
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Ναι ναι, τα φωτα θα μεινουν κλειστα για σημερα και αυριο τουλαχιστον. Τακη το νερο που αλλαζω ειναι παντα παλαιωμενο βδομαδας με καταπα και αεραντλια με την ιδια θερμοκρασια (26). Το ph του νερου αλλαγης το μετραω 7 το νερο στο ενυδρειο ειναι αναμεσα στο 6.5 και 7 πιο κοντα στο 7. Πιστευεις ειναι προβλημα αυτο ?


** Πλακα πλακα επειδη με τα τεστ της Σερα συχνα πυκνα πρεπει να κανω τον μαντη, προτεινεται καποια αλλα?

Η αμμωνια δεν εχει ανεβει ποτε πανω απο αυτο αλλα ουτε εχει κατεβει. Το ψαρι μπηκε με στρωμενο φιλτρο και τον πρωτο καιρο, παρακολουθουσα συνεχως παραμετρους χωρις κανενα προβλημα. Στο πετσοπ το ψαρι ηταν εντελως καμενο ( πτερυγια - ουρα ) αρα σιγουρα εκει ειχε εκτεθει αρκετα. Το τεστ της Sera ειναι παντα πιο κοντα στο κιτρινο ομως αναμεσα στο κιτρινο και το πρασινο. το 0.0095 το λεω παιρνοντας την χειροτερη περιπτωση. Δηλαδη θεωρω οτι η μετρηση μου βγηκε πρασινη ( δηλαδη NH3/4 = 0.5. Επισης το ιδιο κανω και για το ph ) και απο τον πινακα (ή το http://www.petgoldfish.net/ammonia-calculator.html ) βρισκω ποση αμμωνια εχω στην χειροτερη περιπτωση. Ουσιαστικα ειναι λιγοτερη. Απο τον πινακα της Σερα ειχα την εντυπωση πως αυτα τα επιπεδα δεν ειναι τοξικα. Λαθος μου?


Το φως το ξερω οτι ειναι πολυ, το ενυδρειο πηγαινε για γαριδαδικο. Τον τυπο τον αγορασα παρορμητικα, οταν τον ειδα μισοπεθαμενο σε αυτα τα δοχειακια που χρησιμοποιουν στα πετσοπς. Εψαξα να βρω 14ρων βατ λαμπες ( gro και aqua ) αλλα δεν βρηκα οποτε γεμισα το μισο ενυδρειο με pistia και εχινοδορο ψηλο. Λιγο φως περναει. Εκει παει και κανει τις φωλιες του συνεχεια.


Οκ.. αρα θα ξανακανω μετρησεις να δω εαν αλλαξε κατι αν και δεν νομιζω. Οπως και να εχει συνεχιζω μελαφιξ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01548 seconds with 11 queries