Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 14-08-12, 13:55
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Iren66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς Nick, αν και φαίνονται καλύτερα κι απο άποψη υλικών δε σε περιορίζουν, δε μας παίρνει ακόμα, ίσως στο μέλλον προσθέσουμε και εξωτερικό.
Απο αποψη χωρητικοτητας υλικου για ενα μονοαχακι και το εσωτερικο μια χαρα ειναι, αλλα οπως και να χει ενα εξωτερικο εστω και το μικροτερο ειναι πολυ μεγαλυτερη ευκολια, κι ενα sump (παλι εστω και μικρο) ακομα μεγαλυτερη ευκολια, απο κει και περα οτι μπορει ο καθε ενας κανει, αρκει να το κανει σωστα.
Παράθεση:
Για συγκάτοικους ακόμα είμαι στο στάδιο έρευνας κι ενημέρωσης, θ αργήσουν να μπουν αλλά θα θελα να ψαχτούμε με προτάσεις αρκετά πριν αποφασίσουμε, γιαυτό ρωτάω. Σκεφτόμουν για corry panda ή/και cherry barbs. Kai ta hasemania-nana δείχνουν όμορφα επίσης, καθώς και τα γοητευτικότατα mikrogeophagus ramirezi...τελικά είναι πολλά με ίδιες παραμέτρους και πανέμορφα, γιαυτό μαζεύω γνωμες Επίσης απο ψάρια βυθού (σε στυλ Αncistrus, αλλά σε πιο μικρόσωμο, τι να κοιτάξω?) Σαλιγκάρια apple snail, ε? Τις γαρίδες τις φοβάμαι κι εγώ πως θα τις δει εύκολα για φαγητό :Ρ
Για τα cherry barbs κι εγω εχω την εντυπωση πως κανουν κι ετσι κι αλιως συναντωνται στους βιοτοπους τους, αλλα τελευταια εδω που γραφτηκε εχει αναφερθει πως ειναι fin nippers οποτε καλυτερα να μην το ρισκαρεις.
ψαρακια βυθου νομιζω ειναι ιδανικοτεροι συγκατοικοι, απλα θα δεις να ταιριαζουν στα λιτρα σου.
Σαλιγκαρια (ολων των ειδων, και λαθρεπιβατες φυσικα) τα θεωρω απαραιτητα για ενα υγειες ενυδρειο (ειδικα για υγειη βυθο).
Οι γαριδουλες ΙΣΩΣ ειναι δικοπο μαχαιρι κι εξαρταται αποκλειστικα απο το χαρακτηρα του μονομαχου.

Παράθεση:
Για ξύλα, εκτός απ τα κατάλληλα, τι άλλα ντόπια ξυλα μπορεί να κάνουν, ξερουμε? (πχ διαβάζω για αμπέλι, υπάρχουν κι άλλα? πχ πλάτανος, καρυδιά, μυγδαλιά,κ.α. γνωρίζεις αν θα μπορούσαν να μπουν?
Αυτα που λες ειναι φυλλα οχι ξυλα.
Για αμπελι εχω ακουσει κι εγω αλλα γενικα ξυλα προτιμαω να αγοραζω απο ενυδριακα, με προσωπικη προτιμηση στο mopani.

Παράθεση:
σήμερα βρήκα για τον λατερίτη ως υπόστρωμα, τοχ χρειάζονται τα "ευκολα" φυτά χαμηλού φωτισμού? υπόστρωμα γενικά?
τα ευκολα φυτα δε χρειαζονται απολυτως τιποτα, αν θελαν κατι δε θα ηταν ευκολα
Με υποστρωματα μη μπλεξεις, ουτε οι extreme μποσταναδες δε βαζουν αφου πιο πολυ κακο κανουν παρα καλο.
Εξαιρεση ειναι καποια υλικα που χρησιμοποιουνται ως κανονικος βυθος (fluritte νομιζω λεγεται ενα που θεωρειται πολυ καλο) αλλα ολα αυτα ειναι για ανθρωπους που συντηρουν πολυ δυσκολα φυτεμενα, και παλι δεν ειναι παννακεια.
Οσο μενεις στα ευκολα φυτα δε χρειαζεσαι απολυτως τιποτα. Αν πας στην επομενη κατηγορια των μετριων παλι ενα λιπασματακι γενικης χρησης ειναι αρκετο.
Τα υπολοιπα ειναι για φυτεμενα high end υψηλων απαιτησεων.


Παράθεση:
Α! κι η απορία μου επίσης είναι που θα βρω τα ψάρια αυτά, αν και όταν. Γιατί να τα παραγγέιλω εδώ στη Σύρο δεν το κρίνω σοφό, οπότε θα πρεπει να ρθω Αθήνα και να τα ταξιδέψω
Η γνωμη μου ειναι καλυτερα να βλεπεις πρωτα μηπως εχουν διαφορες γεννες συγχομπυστες, ετσι θα εξασφαλισεις μεγαλυτερες πιθανοτητες οτι τα ψαρακια δε θα εχουν ταλαιπωρηθει (φυσικα μπορεις να κρινεις απο τη γνωμη που σχηματιζεις για τον καθε ενα. Δεν ειναι βεβαια απολυτο, -σε οποιονδηποτε κανει αναπαραγωγες μπορει να τυχει πχ ενα peak αμμωνιας- αλλα ειναι πιο σιγουρο)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01986 seconds with 11 queries