Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 28-09-04, 00:28
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Εφόσον το δοκίμασε, το συνεχίζει και δεν έχει προβλήματα καλά κάνει και το γράφει. Σύνφωνα με την λογική του Nitsko δεν έχει νόημα ύπαρξης το forum. Σε όλα τα προβλήματα που μας απασχολούν έχουν δωθεί απαντήσεις από ανθρώπους που ασχολούνται με reef όταν εμείς ψάρια βλέπαμε μόνο με την μάσκα. Ένα search στο internet και βρίσκεις τα πάντα από πολύ πιο έμπειρους ενυδρειόφιλους από τον Nitsko.
Πάντως εγώ γουστάρω να γράφονται οι εμπειρίες του καθενός απο εμάς εφόσον έχει δοκιμάσει κάτι και του πάει καλά.
Άλλωστε όσο και να ψάξεις στο Internet έλαχιστα πράγματα θα βρείς για αλλαγές νερόυ από νερό Σαρωνικού οπότε κάθε προσωπική εμπειρία είναι χρήσιμη.
Όπως γράφει και ο Borneman στο Aquarium Corals δεν υπάρχει τέλεια τακτική για την διατήρηση αυτών των οργανισμών στην αιχμαλωσία η μόνη τελεια πρακτική είναι αυτή που δουλεύει σωστα.
Μας τα είχανε πρήξει ότι το θαλασσινο νερό πρέπει να έχει θερμοκρασία 25-26 C όταν στη φύση (όπου ζουν οι οργανισμοί που αγοράζουμε) η θερμοκρασία είναι 28-30 C και τελικά μας λένε οι φωστήρες OK κάναμε λάθος καλύτερα είναι να κρατάς την θερμοκρασία στους 29C.
Πόσοι από εμας έχουμε προσπαθήσει να κρατήσουμε την θερμοκρασία του νερού στους 25 βαθμούς με μόνο κέρδος το ich.
Για να καταλήξω κάθε ένας από εμας που έχει μία θετική ή αρνητική εμπειρία με το ενυδρείο του καλό είναι να την γράφει.
Αλλιώς γράφω εγώ τα εξής :
Για να έχεις reef ενυδρείο 200 l πρέπει να αγοράσεις
super skimmer των 2000€
λάμπες metal Halide 400W
6 φιλτρα eheim
Ζωντάνο βράχο 100 kgr (100 kgrX25€=2500€)
Wave maker και κυκλοφορητές με σκοπό να έχεις στο ενυδρείο κύματα 5 μέτρων όπως στον ωκεανό('οχι το μαγαζί)
Digital timers/dimers
Να κρατάς 3 ψάρια και 2 ασπόνδυλα
Να κάνεις αλλαγές νερού με RO/DI στο οποίο να το έχεις φτιάξει 15 μέρες πριν, η δε θερμοκρασία να μην απέχει 0.05 βαθμούς από την θερμοκρασία του νερού του ενυδρείου.
Να έχεις κολητούς τους τύπους στον ΩΚΕΑΝΟ (Το μαγαζί εννοώ).
Να έχεις ρεφρακτομετρα, φωτόμετρα και δεν ξέρω τι άλλο.

Όσοι πιστοί προσέλθετε δεν χρειάζετεαι να ψαξετε για τίποτα, με 20000€ θα έχετε ένα reef ενυδρείο στο σπίτι σας και πάλι ο θεός βοηθός.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02066 seconds with 11 queries