Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 13-05-04, 00:47
symbil Ο χρήστης symbil δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-05-2004
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Συμφωνω.
Στο θαλασσινο ενυδρειο η επιτυχια απο την αποτυχια στην διατηρηση καποιου ειδους εξαρταται απο απειρους παραγοντες.
Το προηγουμενο καλοκαιρο αγορασα ενα Chaetodon vagabundus σε πολυ ασχημη κατάσταση κατασταση ( ο λόγος που το αγορασα ειναι οτι η τιμη του ηταν 11 euro καθως και επισης οτι το λυπηθηκα ετσι οπως ηταν στο καταστημα). Σε λιγες μερες το ψαρι εδιχνε σε αψογη κατασταση (βοηθησαν και οι cleaner Shrimps σε αυτο) με μονο προβλημα την αρνηση του να τραφει απο τις τροφες που εδινα εγω. Μετα απο ψαξιμο στο Internet διαπιστωσα οτι ειναι ενος ειδος που ειναι δυσκολο να διατηρηθει σε ενυδρειο (δυσκολο για butterfy!!!!). Παρολα αυτα αν και ποτε δεν δεχθηκε τροφη απο εμενα πεθανε μετα απο 9 μηνες τρεφομενο αποκλειστικα απο aptaisia και algea!!!!. Τα λοιπα ασπονδυλα που ειχα στο ενυδρειο ποτε δεν τα αγγιξε ποτε.
Ο λογος που γραφω τα παραπανω ειναι οτι το συγκεκριμενο ειδος στην κατασταση που το αγορασα ειχε θεωριτικα ελαχιστες πιθανοτητες να ζησει πανω απο λιγες εβδομαδες παρολα αυτα η διαρκεια που εζησε στο ενυδρειο μου ξεπερασε κατα πολυ αλλες προσπαθειες μου για αλλα ευκολοτερα ειδη τα οποια δεχοντουσαν τροφες μετα απο λιγες μερες.
Πιστευω οτι η επιτυχια σε ενα ειδος ειτε ειναι ψαρι ειτε ειναι ασπονρδυλο εξαρτατε απο απειρους παραγοντες.
Αλλο ενα παραδοξο που μου εχει συμβει ειναι οτι 3 Anthias τα οποιο εχω ακομη τρεφονται με flakes απο την 3η μερα απο την αγορα τους, πραγμα το οποιο ειναι αντιφατικο με την βιβλιογραφια - Internet οπου αναφερεται σαφως οτι το συγκεκριμενο ειδος τρεφεται με Live Foods ή στην καλυτερη περιπτωση frozen foods σε ενυδρεια, πραγμα που αποτελει και την δυσκολια για την διατηρηση του ειδους σε αιχμαλοσια. Στο ενυδρειο μου παντως συμβεριφερονται σαν Damsel οσον αφορα την διατροφη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01642 seconds with 11 queries