Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #36  
Παλιά 25-10-09, 16:12
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρατηρησα οτι τα ασπρα αυγα τα τρωνε σιγα σιγα. Ειναι απειροι γονεις και δεν εχουν σκαψει ουτε την χαρακτηριστικη λακκουβα οπου θα βαλουν τις λαρβες των μικρων μολις σκασουν απο τα αυγα. η μηπως δεν γινεται παντα αυτο ;
Μετρησα ΚΗ 2 αλλα Dh εχει ληξει το τεστ και δειχνει οτι ναναι. ΡΗ εχω σταθερα στο 6,6.
Giorgos , δεν εχω εμπειρια με το ειδος ,μονο οτι διαβαζω..και πραγματικα απ οτι βλεπω ειναι δυσκολο να μεγαλωσεις μικρα.
Απο προετοιμασια εχω ινφουσορια και νοεκκολαφθεισα αρτεμια.
Μετα απο ποσες μερες τρωνε τα μικρα ;
Μπορουν να φανε αρτεμια αμεσως;
Εσυ ειχες επιτυχια; μεγαλωσες κανενα μικρο;
Δεν ξερω κανεναν που να μεγαλωσε ramirezi, υπαρχει κανεις να πει καμια συμβουλη;
Μπορει να εχουν σκαψει τη λακκουβα καπου οπου δεν μπορεις να δεις. Μην φανταζεσαι καμια θεορατη τρυπα. Ενα μικρο σκαμματακι ειναι που δε γεμιζει το ματι. Συνηθως ετοιμαζουν παραπανω απο μια για να εχουν να μετακινουν τα μικρα τους.

Μπορεις να διαβασεις στο τευχος 3 του περιοδικου ΕΝΥΔΡΕΙΟ το αρθρο μου για την αναπαραγωγη ραμιρεζι.

Ουριτσες θα δεις περιπου τρεις μερες μετα την εναποθεση των αυγων. Περιπου αλλες τεσσερις ημερες χρειαζονται τα μωρα για να κολυμπουν ελευθερα ενω ο λεκιθικος σακκος "κραταει" συνολικα πεντε μερες (δηλαδη μια μερα αφου κολυμπουν ελευθερα οι γονοι). Οποτε, αν εισαι τυχερος, σε μια εβδομαδα θα πρεπει να φροντισεις να εχουν τροφη τα μικρα. Τις πρωτες 5-7 μερες καλο ειναι να εχεις μικρες τροφες οπως infusoria και micro worms μιας και τα νεογνα ειναι πολυ μικρα. Μπορεις να δοκιμασεις Liquifry και ξηρα τροφη για νεογνα κι αν εισαι τυχερος θα την δεχτουν. Ειχα παρατηρησει οτι καποια απο τα δικα μου μωρα τσιμπουσαν την Liquifry... βεβαια προτιμουσαν τα micro worms που ειχα φροντισει να εχω.

Αρτεμια λιγο δυσκολο να φανε απο την πρωτη μερα, αλλα αν δεν εχεις αλλη επιλογη, αξιζει να προσπαθησεις.

Εγω καταφερα να μεγαλωσω αρκετες γεννες και εδωσα ψαρια σε πολλους φιλους. Χρειαζεσαι και λιγη τυχη βεβαια. Αν φροντισεις να εχεις micro worms ή/και αρκετη infusoria θα εχεις κανει ενα μεγαλο βημα. Το σημαντικοτερο ομως ειναι οι γονεις να ειναι καλοι και να ταιριαζουν μεταξυ τους. Μην αρχισει ο αρσενικος να βιαζεται για τον "επομενο γυρο" ενω η θυληκια ακομα δεν ειναι ετοιμη.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01652 seconds with 11 queries