Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 13-04-21, 18:50
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Διατηρώ 13 Tiger Barbs από τον Δεκέμβρη σε 125αρι ενυδρείο χρόνων που απλώς άλλαξε ψαροσυνθεση. Και τα 13 τους ειναι Green.
Μαζί με αυτά έχω δύο SAE που έβαλα προσωρινά για την καταπολέμηση της bba τα οποία όμως παρέμειναν και τα κράτησα τελικά αφού δεν υπαρχουν προβλήματα μεταξύ των δύο αυτών ειδών.

Ένα έχω να πω για τα Tiger Barbs, τα πιο ανεξήγητα ψαράκια που έζησα ποτέ μαζί τους. Τη μία κάνουν σαν τρελά με απίστευτη ενέργεια και τρελό κοπάδιασμα μέσα στο νερό. Την άλλη χάνουν το χρώμα τους μόλις ανάψουν τα φώτα και κρύβονται όλα μαζί στα φυτά, μέχρι να βγει το φαγητό φυσικά που αρχίζει πάλι ο πόλεμος.
Συνθήκες στο νερό και στη ρουτίνα του ενυδρείου είναι πάντα σταθερές, πρόσφατα όμως αρχισα να προσθέτω Stress Coat στο νερό γιατί τραβηξαν μερικές μέρες με ξεθωριασμενο χρώμα και ανεξήγητο στρες. Πάντα με τα φώτα αναμμένα φυσικά, με κλειστά δεν καταλαβαίνουν τίποτα.

Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα και 6 corydoras μαζί τους, τοτε τα Tιγρακια ήταν σαφέστατα πολύ πιο ενεργά και άνετα στο ενυδρείο. Μέχρι που άρχισαν να τσιμπουν όμως το πάνω πτερύγιο των γατοψαρων - οπότε κι αποφάσισα να τα χαρίσω για να τα προστατεύσω από τους κανίβαλους.

Ώρες ώρες πιστεύω ότι θέλουν παρέα για να αισθάνονται καλύτερα στο ενυδρείο, ότι ίσως προτιμούν να βλέπουν κι άλλα είδη στο νερό παρά να είναι μοναχά τους δηλαδή. Εσύ όμως έχεις..

Ανεξήγητα ψαράκια αλλά τα γουστάρω πολύ τα άτιμα, όταν είναι άνετα δεν παίζονται. Μάλλον στρεσσαρονται κι από το πολύ φως όμως, έχε το στα υπόψιν κι αυτό και δεν το λέω μόνο από τη δική μου εμπειρία, το έχω διαβάσει κι αλλού.
Μια περίοδο (πάλι για την bba ώστε να σκιαζονται τα φυτά του βυθού) έβαλα στο μισό ενυδρείο φυτά επιφανείας, τα Τιγρακια ήταν πολύ άνετα κάτω από αυτά τα φυτά όσο ειχα αναμμενα φώτα.. δεν εξυπηρετούσε το φως μου στο να τα κρατήσω όμως οπότε και τα αφαίρεσα κι αυτά.

Τι να πω παραπάνω, δεν βοήθησα το ξέρω.
Αν βγάλει κάποιος μια άκρη θα χαρώ να την ακούσω κι εγώ.

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01610 seconds with 11 queries