Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 04-09-05, 15:45
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε nigeron βγάζω τα εξής συμπεράσματα: πρώτον δεν έχεις δίσκους αλλά σκέφτεσαι να βάλεις. Δεύτερον ότι είσαι λίγο συγχισμένος με το τι να κάνεις. Τρίτον ότι χρειάζεσαι λίγο ακόμη! Ο λόγος που τα λέω αυτά είναι ότι οι δίσκοι λόγο της υψηλής θερμοκρασίας που θέλουν (28+) είναι πολύ λίγα τα φυτά που αντέχουν, και αυτά που αντέχουν έχουν πολύ μικρές απαιτήσεις σε φως για να πας σε 0.5watt/λίτρο που σκέφτεσαι. Επίσης, με τέτοια ισχύ σε φωτισμό οι δίσκοι θα πηδήξουν έξω από το ενυδρείο! Είναι ψάρι που δεν αγαπά το πολύ φως, και το ενοχλεί μάλιστα η ένταση. Στο δικό μου δισκοενυδρείο έχω 0.24watt/λίτρο και είναι μια χαρά τα φυτάκια! Επίσης, δεν ξέρω αν γνωρίζεις τις ιδιαίτερες συνθήκες που απαιτούν οι δίσκοι, πχ μαλακό νερό (πιθανώς να αναγκαστείς να αγοράσεις μια ΑΟ), χαμηλό ph, συχνές αλλαγές νερού, πολύ καλή φίλτρανση και διάφορα άλλα τέτοια. Κλείνοντας να σου πω ότι να μη σκέφτεσαι πλέον το φωτισμό και την προσθήκη άλλων λαμπτήρων, είσαι μια χαρά από ένταση, ετοίμαζε τα υπόλοιπα από εξοπλισμό και στήσιμο!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01424 seconds with 11 queries