Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-06-05, 11:44
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Υδρόφιλα (και όχι υδρόβια) φυτά..που δεν κάνουν για ενυδρεία

Μια συνηθισμένη παρεξήγηση που γίνεται από πολλούς χομπίστες αλλά και αρκετούς εμπόρους, λόγω άγνοιας φαντάζομαι, είναι η πώληση ορισμένων φυτών ως αμιγώς υδρόβιων φυτών ενώ πρόκειται για υδρόφιλα φυτά.

Σε αρκετά posts έχω δει αρκετούς "συνχομπίστες" είτε να αναρωτιούνται για το είδος του φυτού που αγόρασαν και εκ των υστέρων να μαθαίνουν ότι είναι μια ωραιότατη "δράκαινα" είτε να αναρωτιούνται γιατί το φυτό τους "διαλύθηκε εντελώς" μέσα σε ένα μήνα.

Οι φωτογραφίες που ακολουθούν ("Encyclopedia of Aquarium Plants", P. Hiscock), μου φάνηκε ότι περιγράφουν σχετικά καλά τα πιο δημοφιλή υδρόφιλα φυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο.

Το πιο συνηθισμένο είναι η "dracaena sanderiana" ή κοινώς δράκαινα, αν και εγώ την "έχω πατήσει" και με acorus grammineus και με ophiopogon japonicus.

Για να μη στεναχωριέστε, προσέξτε καλά τα παρακάτω φυτά ώστε εαν δεν έχετε σκοπό να κάνετε κανένα paludarioum ή να γεμίσετε τις γλάστρες σας με αυτά, γιατί είναι ότι πρέπει για αυτές τις περιπτώσεις, να μην απορείτε γιατί έλιωσαν μέσα στο ενυδρείο.

Εαν έχετε άλλες φωτογραφίες (προσωπικές ή από βιβλιογραφία) καλό θα ήταν να τις κάνατε post, ώστε να ξέρουμε τί αγοράζουμε και για τί ακριβώς κάνουν.
__________________
Γιάννης
 
Page generated in 0,02510 seconds with 11 queries