Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 23-01-11, 10:17
Το avatar του χρήστη Τηλέμαχος
Τηλέμαχος Ο χρήστης Τηλέμαχος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 1.266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Τηλέμαχε, έτσι και βγάλεις γυμνές φωτογραφίες της Αλεξάνδρας....θα σε μηνύσω!!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από diaton101 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δεν θα σου παρει πολυ καιρο να τραβας καλες φωτο γιατι στην αρχη μεχρι να την μαθεις μπορεις να την εχεις στο full αυτοματο.
Αν θελεις στειλε μου ε-μαιλ να σου στειλω ενα ελληνικο e-book για τη φωτογραφια για να αρχισεις να καταλαβαινεις καποια βασικα
Πολύ θα το ήθελα!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνωμη μου ειναι να πειραματιστεις με το manual και να μαθεις να το χειριζεσαι αψογα. Ετσι μονο θα εκμεταλευθεις ολες τις δυνατοτητες της μηχανης σου. Αν ειναι να τη χρησιμοποιεις στο αυτοματο καλυτερα να μην την αγορασεις. Μια χαρα ειναι και η compact. Τωρα οσο αφορα τον επομενο φακο αυτο θα το βρεις μονος σου χρησιμοποιωντας τη μηχανη και βλεποντας πια θεματα σου αρεσουν να φωτογραφιζεις. Αυτα απο εμενα.
Πιο πολύ μου αρέσουν τα θέματα φυσικού τοπίου και επίσης τα κοντινά (έμαθα από ένα βίντεο πως να εστιάζω με τη μηχανή)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andreas301 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συμπληρώσω σε όλες τις συμβουλές που γράφτηκαν ότι το άνοιγμα του διαφράγματος επηρεάζει ένα επίσης εξαιρετικά σημαντικό στοιχείο που είναι το βάθος πεδίου και σχετίζεται με την λεπτομέρεια που απεικονίζονται υποκείμενα κοντά ή μακρύτερα από το φακό σου. Αυτός είναι άλλωστε ένας από τους λόγους που ίσως αγοράζει κανείς SLR μηχανή πέρα από όλα τα άλλα: ο πλήρης έλεγχος στο βάθος πεδίου (κάτι που οι compact ψηφιακές μικρού έως μέσου κόστους το έχουν λύσει απλά: έχουν σχεδόν πάντα μεγάλο βάθος πεδίου). Ρίξε μια ματιά σε αυτά τα μαθηματάκια και θα ανοίξει ένας άλλος κόσμος. Τέτοιες σελίδες μπορείς να βρεις πάρα πολλές στο δίκτυο.
Επίσης, θα έλεγα ότι πριν να διαβάσεις το manual ίσως είναι ακόμη καλύτερα να διαβάσεις πρώτα κάποιο βιβλιαράκι σχετικά με τη ψηφιακή φωτογράφιση με slr, γιατί τα manuals δεν σε διδάσκουν, κυρίως σου δείχνουν πως να κάνεις τις κατάλληλες λειτουργίες για κάτι που συχνά εσύ πρέπει να γνωρίζεις και οι πληροφορίες που περιέχουν σχετικά με το σε τι χρησιμεύουν οι διάφορες δυνατότητες της μηχανής σου για δημιουργική φωτογραφία είναι ελάχιστες.
Αν δεν έχεις πρόβλημα με τα αγγλικά θα σου πρότεινα αυτά τα βιβλία που χωρίς να μπαίνουν σε τεχνικές λεπτομέρειες σου δείχνουν βασικές ιδέες για το πως να κάνεις διάφορα πράγματα. Επίσης ένα πραγματικά εξαιρετικό βιβλίο που εμένα με βοήθησε πάρα πολύ είναι αυτό. Το συστήνω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ. Με την DSLR που πήρες μπαίνεις σε έναν καινούργιο κόσμο φωτογράφισης και δημιουργίας, αρκεί να έχεις την όρεξη να μελετήσεις λιγάκι.
Καλή συνέχεια !
Ό,τι ακριβώς χρειαζόμουν!!! Ευχαριστώ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Τηλεμαχε εχουν περάσει 12 μέρες και ακόμα δεν έχουμε δειγμα φωτογραφίας της νεας σου μηχανής!

....
Μα, κάποιο λάθος κάνετε! Εγώ τη μηχανή την παίρνω αύριο!


Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!
Για δείτε εδώ να μου πείτε τη γνώμη σας!
__________________
The tigers of wrath are wiser than the horses of instruction. Expect poison from the standing water.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01948 seconds with 11 queries