Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 12-02-06, 21:28
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIWRGOS
Πράγμα που σημαίνει ,ότι το ενυδρείο πάνω στην βάση φτάνει σε ύψος περίπου τα 150 εκατοστά.Το ενυδρείο επίσης ζυγίζει άδειο περίπου 80 κιλά ,ενώ η βάση του είναι σαφώς ελαφρύτερη
1,5 μέτρα σημαίνει αρκετά ψηλό κέντρο βάρους.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIWRGOS
Ερώτηση:Με τα δεδομένα που σας έθεσα,εκτιμάτε ότι το ενυδρείο μπορεί να έχει πρόβλημα σταθερότητας?Υπάρχει κίνδυνος να μην αντέξει η βάση?(Σημειωτέον ότι το ενυδρείο αυτό ήταν για πολύ καιρό στημένο στον Αμαζόνιο της Αγγελάκη ,και δικής τους κατασκευής.Από το μαγαζί με διαβεβαίωσαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ,πράγμα που το πιστεύω ,εφόσον τόσο καιρό κι εγώ το έβλεπα να λειτουργεί , τώρα όμως που βλέπω τι "θηρίο" ετοιμάζομαι να στήσω ,και μάλιστα στον καναπέ δίπλα,πάνω από το κεφάλι μου ,θέλω και μια δεύτερη γνώμη!) Δεν ανησυχώ για την στεγανότητά του ,αλλά κυρίως για την σταθερότητα της βάσης
Εγώ για να είχα το κεφάλι μου ήσυχο, όλο και κάποια πατέντα θα μηχανευόμουνα. Ας πούμε θα μεγάλωνα το κομμάτι της βάσης που ακουμπάει στο έδαφος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIWRGOS
Ερώτηση 2η : Είναι καλό ανάμεσα στο ενυδρείο και στην βάση του να βάλω ένα στρώμα φελιζόλ ή κάποιο αντίστοιχο υλικό ώστε να απορροφάει τους τυχόν κραδασμούς?
Επιβάλλεται, όχι μόνο για τους κραδασμούς, αλλά και για να μη σου ραγίσει ο πάτος. Για επιπρόσθετη ηχομόνωση μπορείς να ακουμπήσεις όλη την κατασκεύη σε κομμάτι μοκέτας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIWRGOS
Ερώτηση 3η: Με δεδομένες τις διαστάσεις που ανέφερα , μπορεί να υπολογίσει κάποιος τον όγκο του ενυδρείου?
Δυστυχώς δεν γνωρίζω τον τύπο που υολογίζει τον όγκο εξαγώνου.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02479 seconds with 11 queries