Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 02-03-11, 01:28
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Μετα απο περιπου 2 χρονια με τις crs, μπορω να πω οτι ειχα καποιες πετυχημενες γεννες.

Ολες η Γαριδες μου αυγωθηκανε στο μεγαλο μου ενυδρειο των 500lt, το οποιο εχει σχεδον παντα σταθερη θερμοκρασια με chiller, καθως και σταθερο ph, αλλα και οι παραμετροι του ενυδρειου πολυ δυσκολα αλλαζουν καθως εχει αλλα περιπου 240lt sump, γεμματα απο siporax κτλ.

Εκει λοιπον αφου ειναι κοινωνικο το ενυδρειο βλεπω οτι χανω πολλα νεογεννητα τις πρωτες μερες της ζωης τους απο διαφορους θυρευτες.

Μεταφεροντας 4 αυγωμενες γαριδες, το καλοκαιρι σε 30αρι ενυδρειο καταφερα να παρω περιπου στο 20-30 μικρα με καλυτερους χρωματισμος και χωρις καμια απωλεια μεγαλωσανε και ενiληκιωθηκαν.

Αξιο παρατηρησης ειναι οτι ποτε μα ποτε σε 30αρι ενυδρειο δεν καταφερα να δω αυγωμενη γαριδα μεσα σε αυτο καθως ηδη ζουν μεσα περιου ενα χρονο.

Το καλοκαιρι στο 30αρι εχασα αρκετες καθως ελειπα απο το σπιτι αρκετο καιρο και στομωσε το φιλτρο.

Το Δυσκολο για εμενα ειναι οτι αυτες οι γαριδες, δυσκολευονται αν δεν υπαρχουν ακριβεις συνθηκες να κατεβασουν αυγα.

Τα 30αρια, αν και εχουν οτι μπορει να εχει ενα συγχρονο ενυδρειο δεν μπορει να κρατησει απολυτες τις τιμες που θελουν αυτες οι γαριδες.

Ο πληθυσμος μου και στα 3 ενυδρεια αυτην την στιγμη ειναι πανω απο 100 γαριδουλες αλλα δυστηχως απο grade δεν παμε καλα.

Φιλικα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klipitiklopos : 23-03-16 στις 21:46
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01506 seconds with 11 queries