Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 01-11-16, 08:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Άλεξ σ' ευχαριστώ για τις φωτο και πάνω που ήμουν έτοιμος να στον ζητήσω ΑΛΛΑ
είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ο δικός σου είναι S.lucipinnis (το είδος που έψαχνα πολύ καιρό ).
Αυτό το συμπεραίνω από τις βούλες στο κεφάλι που είναι σχεδόν ίδιου μεγέθους μ' αυτές του σώματος ενώ στους δικούς μου είναι εμφανώς μικρότερες και περισσότερες.
Οι άλλες διαφορές που έχουν μεταξύ τους είναι ότι στον lucipinnis στη βάση των πτερυγίων, και πιο εμφανώς στο πρωκτικό πτερύγιο, σχηματίζεται ένα τρίγωνο (αυτό δεν μπορώ να το δω στις φωτο σου) και ότι
ο petricola έχει στην μασχάλη των θωρακικών πτερυγίων έναν πόρο/άνοιγμα (τους δικούς μου δεν τους έχω ψάξει για να το διαπιστώσω).
Αν και ακόμη πολλοί δεν έχουν πεισθεί ότι πρόκειται για ξεχωριστά είδη (πχ το seriouslyfish δεν έχει εγγραφή για τον lucipinnis), στην φύση συναντώνται να συνυπάρχουν σε αρκετά σημεία της λίμνης και οι δύο μορφές και στο εμπόριο εξακολουθεί να υπάρχει μπέρδεμα με τον διαχωρισμό και την ονομασία τους (τον lucipinnis τον συναντάμε και ως darf petricola),
εγώ κρατάω τον διαχωρισμό μεταξύ τους που κάνει το PlanetCatfish και που θεωρώ πιο έμπειρο σ΄αυτά τα είδη.
Εδώ, για όποιον ενδιαφέρεται, ένα άρθρο για τα παραπάνω http://www.planetcatfish.com/shanesw...article_id=418
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01467 seconds with 11 queries