Θέμα: Φωτισμος
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 03-05-07, 20:46
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
...Όσο για το δείκτη χρωματικής απόδοσης, επειδή πάνω-κάτω ισχύουν τα ίδια όσον αναφορά το πόσο καλά αναδεικνύονται τα εκάστοτε χρώματα των αντικειμένων, απλά θα κάνω την ίδια ερώτηση... Σε ένα ενυδρείο λοιπόν, με ποιά κριτήρια θα επιλέξει κάποιος το δείκτη χρωματικής απόδοσης και τι αποτέλεσμα θα πετύχει ώστε να αποτελεί πρώτο και βασικό κριτήριο...???
...
Στο ενυδρείο δεν επιλέγεις της λάμπες βάσει των χρωμάτων που αναδεικνύουν. Τα κριτήρια θα πρέπει να είναι η σωστή ανάπτυξη των φυτών, η μηδαμινή ανάπτυξη της άλγης και το πόσο δεν ενοχλούνται τα ψάρια και λοιπά έμβια από τον εκάστοτε φωτισμό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrig Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ διαφωνώ ριζικά. Κανονικά πρέπει να είναι το πρώτο και βασικό κριτήριο και όχι μία προσωπική επιλογή.
Ασχετα αν πολλοί το γράφουν στα παλιά τους παπούτσια.
Εξήγησέ το λίγο. Νομίζω ότι χρειάζεται.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ: Ο καθένας έχει τη γνώμη του, αρκεί να ξέρει για τι πράγμα μιλάει και να το αιτιολογεί...
Νομίζω ότι αυτά που έχω επισημάνει με κόκκινα γράμματα θα έπρεπε να λείπουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορώ να γίνω και εγώ γραφικός, δίνοντας σου λινκς όπου γράφουν για συνεχή, απαραίτητη χρήση άνθρακα στο φίλτρο, συνεχή χρήση βακτηριδίων σε κάθε αλλαγή νερού και πολλά άλλα...!!!
Και αυτό θε έπρεπε να λείπει. Επιπρόσθετα επειδή στο ίντερνετ γράφονται μεταξύ άλλων και πολλές βλακείες, δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν και σωστές πληροφορίες και ως σωστοί χομπίστες προσπαθούμε πάντα να δίνουμε έγκυρα links.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genirous Εμφάνιση μηνυμάτων
...ΥΓ: Για πιθανές παραλήψεις και λάθη, παρακαλώ συμπληρώστε-διορθώστε με...
Αφού μόνος σου το ζήτησες, νομίζω ότι δε θα έπρεπε να απαντήσεις σε αυτόν τον τόνο, όταν δόθηκαν κάποιες συμπληρώσεις και ακούστηκαν διαφωνίες, έστω και αν αυτές έγιναν με τη μορφή link.


Από εκεί και πέρα πιστεύω - σίγουρα - ότι το σωστό φάσμα φωτισμού παίζει σημαντικότατο ρόλο στην ισορροπία ενός φυτεμένου ή μη ενυδρείου. Επίσης το γεγονός ότι πριν από μερικά χρόνια χρησιμοποιούνταν απλές λάμπες φθορισμού δε σημαίνει ότι πρέπει να μείνουμε εκεί. Εξάλλου η τεχνολογία προχωράει, άσχετα αν πρέπει να την πληρώσεις ακριβότερα. Τέλος για όλα τα πράγματα υπάρχει η κατάλληλη λύση και όλες οι υπόλοιπες...
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01755 seconds with 11 queries