Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 29-06-10, 13:03
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mimakoz13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας παιδιά!
Ονομάζομαι Δημήτρης και είμαι απο Κέρκυρα.Παλιά,σε ηλικία 8-10 ετών είχα αγοράσει μια γυάλα με 2 χρυσόψαράκια(ξέρω είναι οδινήρο,διάβασα πάρα πολλές σελίδες στο forum πάνω σε αυτό το θέμα.
Πρόσφατα,για την ακρίβεια πριν 2 μέρες μου ήρθε πάλι η τρέλα να ασχοληθώ με αυτό το υπέροχο χόμπυ.Έτσι,Δευτερα πρωί επισκέυτηκα το pet shop της γειτονιάς μου και προμηθευτηκα ένα ενυδρείο 30 λίτρων.Το ενυδρείο διαθέτει μια λάμπα φωτισμού και ενα φίλτρο.Η αλήθεια είναι πως εντυπωσιάστηκα, πραγματικά!Έβαλα χαλίκι λεπτό κ ψιλό,αφού είχα διαβάσει οτι είναι πιο <<καλό>> απο το χοντρό και το μεγάλο.
Όμως εδώ αρχίζουν τα προβλήματα.
Ο κύριος απο το pet shop τοποθέτησε στο φιλτρο υαλοβάμβακα και μου έδωσε αντιχλώριο καθώς και ενα άλλο το οποιο λεει εχει ζωντανα βακτηρια και αμμωνία.Μου είπαν να βαλω τη πρώτη μερα που θα βάλω το νερό το αντιχλώριο και εν συνεχεία να βαζω καθε μερα απο το αλλο που περιεχει τα βακτηρια και την αμμωνια(την πρωτη μερα 10 ml και τις επομενες 10 απο 5 περιπου).Ειναι σωστα ολα οσα εχω κανει εως τωρα η χρειάζεται να κανω και κατι επιπλεον?
Αυτο το φαρμακο με τα βακτηρια και την αμμωνια λεει οτι απο οταν το βαλεις μπορεις να τοποθετησεις τα ψαρακια σου στο ενυδρειο μετα απο 24 ωρες.Εγω ομως διαβασα στο gab οτι θελει τουλάχιστον 4 εβδομαδες,σωστα?

Τελος,θελω να κανω αλλη μια ερωτηση η οποια μπορει να σας φανει χαζη,ομως σαν αρχαριος ....ξερετε!
Πως μπορω να κανω τις μετρησεις νερου ετσι ωστε να μαθω το ph τα βακτηρια να νιτρωδη ,νιτρικα κτλ?Πολλοι γραφουν τις μετρησεις τους και εγω δεν ξερω ουτε καν πως να κανω μια μετρηση,δεν γνωριζω τι χρειαζεται να αγορασω και απο που να το προμηθευτω.
Ευχαριστω πολυ,ελπιζω να μη σας ζαλησα(απλα δεν θελω να κανω πειραματα στα πρωτα ψαρακια που θα αγορασω)
καταρχας καλως ηρθες,
χαιρομαι που μαζι με το ενυδρειο το 30λιτρο δεν σε φορτωσε ο πετσοπας με κανα δυο μαγιατικα..
διαβασε τα υπομνηματα μεχρι να τα εμπεδωσεις και να αρχισεις να τα καταλαβαινεις γιατι υπαρχουν και γιατι κανουμε καποιες διαδικασιες
τα τεστ που θα χρειαστεις για αρχη ειναι nh3-nh4(ολο μαζι 1 τεστ) και ειναι της αμμωνιας, ΝΟ2 ειναι τα νιτρωδη, ΝΟ3 ειναι τα νιτρικα
αν θες να ξοδεψεις κι αλλα χρηματα ωστε να μαθαινεις την σκληροτητα και το ph του νερου αγοραζεις test gh kai test ph αν θες να μαθεις και την ανθρακικη σκληροτητα αγοραζεις και kh..
(εμπειρικα το καθε τεστ κοστιζει πανω κατω γυρω στα 7-8 ευρω)
και τα 3 πρωτα ειναι απαραιτητα για ξεκινημα οσο και το νερο του ενυδρειου

το στρωτηρι που σου δωσε ο τυπος θα αργησει να σου κανει δουλεια (αν ειναι καποιο καλο προιον και σου κανει), σε ενα 24ωρο δεν φτιαχνεται η βιολογια, μπορει να χρειαστεις 10-15 μερες μπορει και παραπανω αυτο σημαινει πως για τοσες μερες θα εχεις ψαρια που θα ταλαιπωρουνται απο τοξικο νερο και καποια ισως να μην τα καταφερουν...θα μου πεις τι να κανω? η λυση ειναι απλη και ευκολη, διαβασε τα υπομνηματα γιατι η γνωση ειναι δυναμη...!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,41134 seconds with 11 queries