Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 01-04-17, 16:32
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ομως το γρασίδι μου πιάνει μόνο το 20% της επιφάνειας του υποσστρώματος. Υπάρχει λοιπόν θεωρητικά τουλάχιστον αρκετή χονδρόκοκη άμμος για 3 Κuhli. Δε ξέρω βέβαια αν είναι επαρκώς λεπτόκοκη για να τη σκάψουν ή αν είναι αιχμηρή και τα δυσκολεύει. Είναι η μαυρη βαλσατική άμμος που πουλάει η χωματοταχνική! Ομολογώ πως δεν τα είχα δει ποτέ να τη σκάβουν! Συνήθως προτιμούσαν να χώνονται στα κενά του χαλικιού! Τώρα στο pet shop, που πήγα για να πάρω ''τσιμπιδάκια'' για να το ξανακολήσω στο υπόστρωμα, μου είπαν πως ενδεχομένως να μη φταίνε τα Kuhli αλλά το γεγονός, ότι το γρασίδι μου είναι πολύ πυκνό και ότι λόγω του co2, η φωτοσύνθνση και η αναπνοή είναι έντονη, και κατακρατείται αέριο μέσα στη μάζα του και, ότι είναι συνηθισμένο σε μεγάλες επιφάνειες πυκνού γρασιδιού να αποκολώνται τα πιο αδύναμα σημεία τους από το υπόστρωμα, λόγω της αυξημένης άνωσης που δημιουργούν τα παραγόμενα αέρια! Μου συνέστησαν να τρυπάω ανά τακτά διαστήματα το γρασίδι με καλαμάκι από σουβλάκια, για να κάνουμε ''εξαέρωση'', όπως ακριβώς κάνουμε και με το γκαζόν στο κήπο! Δε ξέρω πόσο στέκει, αλλά αυτό μου είπαν, και νομίζω πως δε χάνω και τίποτε να το δοκιμάσω και αυτό!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01361 seconds with 11 queries