Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 15-09-06, 23:28
Το avatar του χρήστη Xotikouli
Xotikouli Ο χρήστης Xotikouli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-07-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Για να το κλαδέψεις το ξεριζώνεις, κόβεις το κάτω κομμάτι όσο χρειάζεται και μετά ξαναφυτεύεις το υπόλοιπο. Έτσι δεν φαίνεται άσχημα όπως θα φαινόταν αν το έκοβες από πάνω. Αυτό σημαίνει βέβαια ότι κάνεις αυτή τη διαδικασία τόσο συχνά ωστε να μην βγαίνει η κορυφή του φυτού έξω από το νερό γιατί θα χαλάσει το χρήσιμο κομμάτι. Έτσι κλαδεύω όλα τα stem plants. Έχω καταλήξει σε αυτή τη μέθοδο περισσότερο μέσω πειραματισμών οπότε αν κάνω κάπου λάθος, please διορθώστε με!

Όσο για το είδος, κι εγώ θα ήθελα να μάθω! Είναι το μόνο φυτό του φυτεμένου μας που δεν έχουμε βρει την ονομασία του. Το πήραμε κι εμείς από κλαδέματα που βρήκαμε σε μία από τις συναντήσεις του Συλλόγου (πριν από κανένα 6μηνο τουλάχιστον). Ανεβάζω και μια πιο καθαρή φωτο μήπως το αναγνωρίσει κανένας.

__________________
1000lt Tanganyika: Cyphotilapia frontosa, Altolamprologus calvus, Glyptoperichthys gibbiceps, Synodontis decorus, Neolamprologus buescheri, Synodontis petricola "dwarf"
300lt Full planted: Cardinal tetra, Jordanella floridae, Ottos, SAE, Caridina japonica
Betta breeding dripping system: Halfmoon & Plakat
20lt: 1 Betta splendens, 2 Corydoras aeneus, 1 Caridina japonica

Το ψαρο-φωτο-αλμπουμ μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01338 seconds with 11 queries