Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 28-10-11, 23:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maxmike Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον παιδες το τελαιυταιο 4ωρο διαβασα οτι υπηρχε σχετικο στο φορουμ + τα λινκ(εκτος το αρχειο pdf) και η βοηθεια ειναι τεραστια επισης ευχαρηστω και ολους εσας για το ενδιαφερων σας.τωρα ανακαιφαλεοση θελω να φτιαξω ενα μινι θαλασσινο fo με φιλτραρισμα με ζωντανο βραχο και αραγωνιτη ζωντανο,ενα σκιμερ της σερα νομιζω το 130 αλλα δεν ειμαι σιγουρος,κυκλοφορητη http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2061 ,
για 80 λιτρα κι εφοσον δε θελεις ιδιαιτερα κοραλια.... 2000 λιτρα την ωρα κυκλοφορια ειναι μια χαρα.... ο κυκλοφορητης που εβαλες λινκ ειναι πολυ δυνατος για σενα.
τωρα ζωντανο βραχο πιστευω οτι τα 10κιλ φτανουν τι λετα και σεις? ναι
το μονο που δεν ξερω ειναι τα χημηκα που πρεπει να βαλω και ας πουμε οτι τα εκανα ολα αυτα τι αλλαγες νερου πρεπει να κανω και καθε ποτε? οι αλλαγες εξαρτωντια απο το βιοφορτιο σου...το ποσο ανοιχτοχερης εισαι στο ταισμα... τη δυνατοτητα του σκιμερ σου....
με ενα ικανοποιητικο σκιμερ και νορμαλ ιχθυοφορτωση... συνηθως ενα 20% το μηνα αρκει...παντα βεβαια κανουμε μετρησεις νιτρικων αρχικα μεχρι να βρουμε μια ρεγουλα. δεν αναφερω τα φωσφορικα γιατι με αντι-φωσφορο μπορεις να τα απορροφας.
ποτε μπορω να βαλω ψαρια μεσα οταν θα εχω καλες μετρησεις?και τι ειδη?πες μας εσυ ποια ειδη σου αρεσουν απο μικροψαρα...
ναι οταν οι μετρησεις σου ειναι καλες κι εχει δουλεψει λιγο καιρο το ενυδρειο χωρις ψαρια.
διαβασα οτι ο κλοουν(νεμο)δεν ειναι το ποιο καταληλο για πρωτο τι προτηνετε επισης εχω απορια οσο αφορα τις ανεμωνες πως τις κολλαω καπου?μια χαρα ειναι τα κλοουνακια...αλλα αν βαλεις ανεμωνες δε μενεις στο fish only ...αλλα ευτυχως δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικες σε κυκλοφορια και ζουμια...αλλα θελουν φως. πιστευετε οτι σε αυτα τα λιτρα (80 μεικτα)ειναι καλητερα να βαλω 2 κυκλοφορητες? κατα τη γνωμη μου 2 μικροτεροι ειναι προτιμοτεροι απο εναν μεγαλο.
ο βραχος θα στηθει στο κεντρο σε μορφη υφαλου με τρυπα στην μεση και 2 αποχες αριστερα-δεξια.επισης διαβασα για μια σχαρα που καθετε απο οτι καταλαβα ο βραχος απανω γιατι?δεν κανει να ακομπα χαμε? θελουμε να εκμετταλευτουμε οσο μεγαλυτερη επιφανεια του βραχου ειναι δυνατον. το κομματι που ακουμπα στην αμμο..δεν οξυγωνονεται και "νεκρωνει"
αυτα για τωρα σας ζαλισα?δεν πειραζει γιαυτα ειστε οι εμπειροι και οι φιλοι ευχαρηστω για αλλη μιαφορα αααααα!!!! με της γαριδες τι παιζει σε αυτα τα μεγεθει υπαρχει κατι τυπου red cherry?σαλιγκαρια?ουφ αυτα.....!!!
και σαλιγκαρια εχει και γαριδες εχει...... οσο διαβαζεις τοσα θα βρισκεις..
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01896 seconds with 11 queries