Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 17-09-11, 10:47
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω σκεφτει να βαλω λιγο filterwool πανω απο το σφουγγαρι και ολο το ξεχναω οταν το ανοιγω.
Πρεπει να δω και να σιγουρευτω αν υπαρχει περιπτωση να ξεφυγει και να παει πουθενα και να βουλωσει καμια αντλια αλλα δεν νομιζω.

Εκει που ειναι το filterwool ειναι στο τελος της σειρας των υλικων συμφωνα με τη ροη του νερου, δλδ μετα τα υλικα.
Πιστευεις οτι δεν αφηνει τη βρωμα να φυγει και την κρατα πανω στα υλικα?
Υποτιθεται οτι μεχρι να φτασει το νερο στο filterwool εχει καθαρισει και εχουν περασει μονο ψιλα σωματιδια.
Αν δεν υπηρχε το filterwool και περναγαν, θα τα εβλεπες στο ενυδρειο
Αν ειναι χοντρα τα σκουπιδια που φτανουν στο filterwool σημαινει οτι δεν κανουμε καλη μηχανικη φιλτρανση πριν τα βιολογικα ή οτι αργουμε να καθαρισουμε το φιλτρο
Ολα τα εξ. φιλτρα της eheim που ξερω, στο τελευταιο σταδιο εχουν βαμβακερο pad (filetrwool στυλ)

βασικά έχεις δίκιο απλά εκείνο το σφουγκαράκι αδεν μου γεμίζει και πάρα πολύ το μάτι ως το μόνο μηχανικό φίλτρο και αφού σύμφωνα με μία άλλη συζήτηση που είχαμε παλιότερα το μηχανικό μακαρόνι το μόνο που κάνει είναι να διασπάει το νερό λογικά όλο και κάτι θα περνάει.

Τώρα αυτό με filterwool πάνω από το σφουγκάρι το σκεφτόμουν και εγώ αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα χρειαστεί να μειωθούν τα διαστήματα συντήρησης του φίλτρου!


Μια δοκιμή θα μας απαντήσει!


Σε ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01507 seconds with 11 queries