Θέμα: Θολό νερό
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 29-11-08, 01:58
beteranos Ο χρήστης beteranos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-11-2008
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 98
Προεπιλογή

Δεν θελω να μειωσω την κοινη σχεδον αποψη που εχετε οι περισσοτεροι για το ''μπολι''. Δεν λεω οτι ειναι λαθος, ομως και εγω(οπως και πολλοι απο εσας) εχω ασχολειθει αρκετα χρονια με τα ενυδρεια και εχω διαβασει και αρκετα βιβλια που τα εχω χρυσοπληρωσει.
Επιτρεψτε να ακουγονται και λιγο διαφορετικες αποψεις και οχι αμεσως να την ''πεφτουμε'' ολοι σε αυτον που διαφοροποιητε και εχει μια αλλη αποψη περαν των συνηθησμενων του φορουμ.
Δεν προσπαθω να επιρεασω, προσπαθω να βοηθησω,εξαλου θεωρω πως δεν απευθυνομαι σε χαζους.

Λοιπον, τωρα στο ''μπολι''.
Κατα τη διαρκεια του στρωσηματος(αλλα και μετα απο αυτη) μεσα στο ενυδρειο μας δεν αναπτησωνται μονο τα δυο οφελιμα βακτηριδια που χριαζομαστε εμεις(δεν μπορει η φυση να κανει τετοια εξερεση για μας). Αναπτησοναται εκατονταδες βακτηρια-μυκητες-ιοι, αυτα λοιπον οσο τα ψαρια μας εχουν καλες συνθηκες και δεν στρεσαρονται,δεν μπορουν να τα προσβαλουν.
Οταν ομως οι συνθηκες του νερου ειναι κακες η πεφτουν πολλα κυνηγητα μεταξυ των ψαριων, τοτε το ανοσοποιητικο τους συστημα αποδυναμωνεται και γινονται ευαλωτα στις προσβολες απο τα βακτηρια τους μυκητες και τους ιους που φεραμε εμεις στο ενυδρειο μας απο το ενυδρειο ενος φιλου με το ''μπολι'' και η περιοδος του στρωσηματος ειναι η χειροτερη για στρες στα ψαρια(νεο περιβαλον-νεοι συγκατοικοι-νεες συνθηκες νερου).
Γιαυτο εγω επιμενω αυτη την δυσκολη περιοδο για τα νεα ψαρια μας να βαζουμε ''stress zyme'' που ειναι ακριβως μονο αυτα τα δυο ειδη βακτηριδιων που χριαζομαστε.

Υ.Γ. Μην τα απαξιωνεται αποκαλωντας τα ''ζουμια'', εχουν κατσει και τα εχουν μελετησει-κατασκευασει επιστημονες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,39206 seconds with 11 queries