Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 11-10-18, 13:27
VanAuberjim Ο χρήστης VanAuberjim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-07-2018
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Γιατί ζεόλιθο σε καμιά περίπτωση; Ο ζεόλιθος το μόνο που κάνει είναι να ρουφάει την αμμωνία και να αποτρέπει τις απότομες αυξήσεις της αμμωνίας. Από κει και πέρα δεν κάνει τίποτα παραπάνω και μπορεί να μείνει στο ενυδρείο για πάντα. Μάλιστα είναι καλό και για βασικό υλικό φίλτρου γιατί είναι μικρο-πορώδες και κρατάει μεγάλες αποικίες καλών βακτηριδίων (nitrifying bacteria).
Το μόνο που πρέπει να γνωρίζουμε είναι πως αν προσθέσουμε αλάτι στο ενυδρείο (είτε για κάποια θεραπεία είτε για να γεννήσει πχ μια amano shrimp) τότε οπωσδήποτε πρέπει να βγάλουμε τον ζεόλιθο γιατί με το αλάτι ελευθερώνει την αμμωνία που έχει ρουφήξει.
Αυτός είναι όμως και ο τρόπος να επαν-ενεργοποιούμε τον ζεόλιθό μας, τον βάζουμε σε νερό με 5% αλάτι φαγητού για 24 ώρες, φεύγει όλη η αμμωνία, ξεπλένουμε και είναι έτοιμος σαν καινούριος και πάλι.
Προσωπικά έχω ζεόλιθο στο φίλτρο μου τα τελευταία 7 χρόνια και δεν άφησα ποτέ το φίλτρο χωρίς ζεόλιθο.

Βέβαια υπάρχουν και κάποια άρθρα στο ίντερνετ που προτείνουν να χρησιμοποιήσουμε ζεόλιθο μόνο την ημέρα που θα δούμε απότομη αύξηση της αμμωνίας, και να το βγάλουμε μόλις επανέλθει η αμμωνία μας για να βάλουμε λέει άνθρακα ως βασικό μέσο. Ε δεν μπορώ να εμπιστευτώ μια πηγή που μου λέει πως πρέπει να χρησιμοποιώ activated carbon 365 μέρες το χρόνο! Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία 7 χρόνια στην βιβλιογραφία!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01440 seconds with 11 queries