Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 21-01-16, 22:18
panioul Ο χρήστης panioul δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-07-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 259
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή Χρονιά! που εξαφανίστηκες εσύ πατριώτη?
Κατ' αρχάς χαίρομαι που τα Julies μου ζουν και βασιλεύουν
Καλορίζικο το νέο ενυδρείο.
Οι φιλικές παρατηρήσεις μου:
-Αν θέλεις να κρατήσεις 2 είδη σ' αυτό το ενυδρείο φτιάξε μικρά χαρέμια (Labido 1+2, M.aurora 1+3)
-η σκούρη άμμος (που δεν είναι και βιοτοπικά σωστή) μπορεί να επηρεάσει το χρώμα των λαμπίντο και να γίνει πιο μουντό
-αυτές οι όμορφες ξυλόπετρες δεν ξέρω πόσο σε βοηθάνε να φτιάξεις αρκετές κρυψώνες. Θα προτιμούσα στρογγυλεμένες ασβεστολιθικές.
-ποιό φίλτρο έχεις? ίσως χρειαστεί να ενισχύσεις την κυκλοφορία.
Καλησπέρα Κλεόβουλε!!! Τα ψάρια σου ζούν και βασιλεύουν με πολλές πολλές γέννες 4,5 χρόνια μετά χωρίς καμία απώλεια!! Η αλήθεια είναι πως το ενυδρείο μου το έδωσε στημένο ο φίλος με τις συγκεκριμένες πέτρες και άμμο. Οι κρυψώνες-φωλιές με τις πέτρες είναι πολλές και καλές δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί αλλά δυστυχώς ξέρω ότι το χρώμα της άμμου δεν είναι σωστό και φοβάμαι αυτό που λες πόσο θα τα επηρεάσει.

Το φίλτρο είναι 1000άρι τελικά και είναι το Wave monarka 1000 (http://www.aquariumline.com/catalog/...ri-p-7253.html) δείχνει ότι έχει καλή κυκλοφορία...ονομαστική 1100λιτ/ω αλλά σκεφτόμουν πολύ να βάλω και ένα κυκλοφορητή. Δυστυχώς και η είσοδος και η έξοδος του φίλτρου είναι στην ίδια γωνία του ενυδρείου και πιστεύω πως ένας κυκλοφορητής στην άλλη γωνία θα βοηθούσε πολύ. Ποιά είναι η γνώμη σας;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01608 seconds with 11 queries