Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 26-03-07, 21:46
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Θα τολμήσω να παρέμβω λέγοντας καταρχήν ότι ίσως κατάφερνες μια καλή διάχυση φωτισμού στη δεξαμενή με MH, φτιάχνοντας έναν DIY ανακλαστήρα αλουμινίου ο οποίος θα έχει την ίδια αναλογία μήκους-πλάτους με τη δεξαμενή σου σε κλίμακα...

Έστω ότι η δεξαμενή είναι 141x41 και η ΜΗ στα 150W 13,5x2,4...
Θα χρειαστείς έναν καλής ποιότητας ανακλαστήρα αλουμινίου με διαστάσεις περίπου 28x8 και από εκεί και πέρα θα παίξεις με τις μοίρες του ανοίγματος του χωνιού, ανάλογα με το ύψος που θα τοποθετήσεις τη λάμπα... Βέβαια παίζει ρόλο και το βάθος του ανακλαστήρα, ώστε όσο πιο μέσα μπει η λάμπα, τόσο πιο εύκολα θα περιορίσεις το φως της...
Όσο για το γυαλί UV-stop, από τις λάμπες που γνωρίζω, το έχουν οι ίδιες ενσωματωμένο, αλλιώς ένα κομμάτι από πολυκαρμπονικό γυαλί θα κάνει δουλειά...

Σίγουρα πάντως όσο πιο ψηλά μπει η λάμπα, τόσο πιο καλή διάχυση θα έχεις, φτάνει να "κρατήσεις" το φως στα όρια της δεξαμενής...
Να διευκρινήσω ότι δεν το έχω δοκιμάσει, μιλάω με βάση τις γνώσεις μου... Αν κάποιος ήδη έχει σύστημα φωτισμού με ΜΗ θα άξιζε τον κόπο να δοκίμαζε για να μαθαίναμε και'μεις...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01466 seconds with 11 queries