Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 25-10-08, 14:07
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή

Να πω και εγώ την άποψη μου απο ηλεκτρονικής πλευράς (γιατί σπουδάζω ηλεκτρονικός)... Χρωστάω Πολλά μάθήματα βέβαια!!!!!!
Αυτοί οι πυκνωτές αντέχουν θερμοκρασίες λειτουργίας μέχρι και 105 C
Οperating Temperature -40 C ~ +105 C
Επίσης οι Τάσεις που μπορούν να αντέξουν είναι μέχρι και 450VDC
Rated Voltage Range 10VDC to 450VDC
Kαι διάρκεια ζωής έχουν τις 5000 ώρες στους 105 C
Life Validation Test at 105 C 5000 Hours +/- 15%
(Το κείμενο με αγγλικά γράμματα το έχω αντιγράψει απο τα datasheets του πυκνωτή...)
Εδώ μας λένε ότι ο πυκνωτής αντέχει μέχρι και 5000 ώρες. Βέβαια σε μας θα αντέξει πολλεεεεεεεεες ώρες παραπάνω γιατί εμείς δεν τον δουλεύουμε σε υψηλές τάσεις οπότε δεν έχουμε και τόσο μεγάλες θερμοκρασίες άρα αυξάνονται οι ώρες λειτουργίας...

Τώρα όσον αφορά το κύκλωμα η "ανατολή και η δύση του ήλιου" πετυχάνεται απο την φόρτιση και εκφόρτιση του πυκνωτή που σαφώς δεν θα είναι σταθέρή (παίζουν πολλά ρόλο εδώ από θερμοκρασία περιβάλλοντος μέχρι......)...τώρα όπως προειπώθηκε τί μας πειράζει αν είναι 15 λεπτά ή16 ή 14...

Επίσης μπορεί να κατασκευαστεί ένα παρόμοιο κύκλωμα και με ψηφιακά ηλεκτρονικά με το οποίο μπρούμε να πετύχουμε ακρίβεια δευτερολέπτου...Σαφώς βέβαια θα κοστίσει κάτι παραπάνω...

Θα συμφωνήσω βέβαια με τον Sir ότι λύσεις με software είναι σαφώς πιο σταθερές και αξιόπιστες...

ΥΓ. Ε ναί λοιπόν μας αρέσου οι DIY κατασκευές...
__________________
Και μην ξεχνάτε: Απο εραστιτέχνες φτιάχτηκε η Κιβωτός, και απο επαγγελματίες φτιάχτηκε ο Τιτανικός!!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01435 seconds with 11 queries