Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 17-04-11, 17:16
losage Ο χρήστης losage δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

καλησπερα παιδια τα διακοσμητικα τα εχω παρει απο μαγαζι με ενυδρεια και ειναι καταλληλα για γλυκου νερου .. το χαλικι και το ενυδρειο με μια μικρη σταμνα διπλα απο το καραβι ειναι μεταχηρισμενα μου τα ειχε δωσει ενας φιλος μου ο οποιος το ειχε πανω απο 7 χρονια εν λειτουργεια και ηταν καθαρο σαν χαλικι επισης το ειχε πλυνει πριν μου το δωσει με ζεστο νερο οπως και τα καινουργια διακοσμητικα που πηρα απο το μαγαζι

η αληθεια ειναι οτι δεν ηθελα να μπλεχτω με φυσικα φυτα γιατι θελουν εχω ακουσει πολυ φροντιδα και χαλανε ευκολα οποτε πηρα πλαστικα που φανταζομαι ειναι απο καταλληλα υλικα αφοσον ειναι γι αυτο τον σκοπο

το στρωσιμο του ενυδρειο εγινε ενα μηνα (μετρησα με στικς , δεν ειχα παρει αμμωνια τοτε)
και μετα απο ενα μηνα εφοσον ολα ηταν ιδανικα εβαλα τα πρωτα 4 ψαρακια ..
2 ξιφοφορινες και 2 αρσενικα γκαπυ

μετα καθε βδομαδα μετρουσα το νερο και αν ηταν καλο εβαζα απο 2 μεχρι 4 ψαρια ..

θεωρω οτι ολα ηταν μια χαρα και τα προβληματα ξεκινησαν απο την ημερα που ανακαλυψα οτι στον πατο υπηρχε πολυ τροφη και αναγκαστικα να ανακατεψω το χαλικι και να αλλαξω ενα 20% νερο και το προβλημα εγινε χειροτερο οταν εψαχνα να βρω ενα ψαρι (το οποιο τελικα το ειχαν φαει) και ανοιξα το φιλτρο και το καθαρισα (τα σφουγγαρια του) με νερο βρυσης ... ακουσα οτι μπορει να κατεστρεψα την βιολογια του ενυδρειου με αυτον τον τροπο γιατι επρεπε να το καθαρισω με νερο ενυδρειου... βεβαια το θεμα ειναι οτι υπαρχουν και τα συμπτωματα στα ψαρια και καπου εκει εχω μπερδευτει αν ειναι θεμα νερου ή θεμα αρρωστιας... και εκει καπου χανω μπαλα... δεν ειμαι και σχετικος με το χομπι επεσα και στα βαθεια...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01552 seconds with 11 queries