Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 17-06-16, 13:10
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Δεν την μετράω την ποσότητα ασβεστίου και μαγνησίου, απλά τόσο ρίχνω.
Η αναλογία 3:1 είναι σε ppm.
Εδώ ο calculator στο rotalabutterfly που του δηλώνεις ότι λιπαίνεις με την ΕΙ και σου δίνει τις τιμές που πρέπει να πετύχεις.




-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπυρο στο πρωτο σκελος της ερωτησης εχω την ιδια απορια με σενα.δεν καταλαβαινω..
στο δευτερο μερος της ερωτησης ειναι σε γραμμαρια.

φιλε agma νομιζω το εχεις περιπλεξει πολυ κανεις διαλειμματα ασβεστιου μαγνησιου χωτις να μετρας σωστα ουτε ποσο σκονη βαζεις ουτε τι τελικη τιμη του διαλειμματος.τα πραγματα ειναι απλα με 12 ευρω ξεμπερδεψες απο ζυγαρια εγω την πηρα μετραει μεχρι 0,00-500 γραμμαρια.http://www.abashop.gr/p.Zygaria-akriveias-psifiaki-CD-scale.743305.html σε καθε αλλαγη νερου και βαζε σκονες
Γιατί τα έχω περιπλέξει; Βρίσκεις έναν calculator, πχ.:
http://www.theplantedtank.co.uk/calculator.htm

Δηλώνεις πόση ποσότητα σκόνης ρίχνεις σε πόσα ml (προσέχεις μόνο να μην περάσεις την μέγιστη διαλυτότητα) και σου υπολογίζει πόσο πρέπει να ρίξεις για να πιάσεις τα ppm που θέλεις.
Εγώ πχ. έχω βάλει στον calculator ότι έχω ενυδρείο με 65 λίτρα.
Με 45 γραμμάρια σκόνης ασβεστίου σε 50ml νερό, το ένα ml μου δίνει 4.97ppm ασβέστιο. Εγώ λοιπόν που θέλω να πιάσω τα 15ppm, ρίχνω 3 ml.
Που είναι το περίπλοκο;
Απλά απ' ότι κατάλαβα, το λάθος μου είναι ότι εγώ ρίχνω 3ml ασβέστιο στα 30 λίτρα αλλαγής, τα οποία στα 30λίτρα μου δίνουν 30ppm ασβέστιο, γιατί θεωρούσα ότι αν αναμιχθούν με τα 65 συνολικά λίτρα του ενυδρείου, θα πέσει το ασβέστιο στα 15ppm περίπου. Ενώ στην πραγματικότητα το υπόλοιπο νερό που δεν έχω αφαιρέσει από το ενυδρείο, περιέχει και αυτό ασβέστιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AgMa : 17-06-16 στις 13:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01710 seconds with 11 queries