Θέμα: The Secret Cave
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 05-11-13, 15:14
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bloskas Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιος! με το στησιμο που εκανες το πας για υποβρηχιο κηπο ε?!
μερικες παρατηρησεις αν θελεις.!

θα σου προτεινα αν θελεις να προχωρησεις με τα φυτα να δεις για καμια λαμπα ακομα. εχω και εγω το ιδιο ενυδρειο και τα 56w του φωτιστικου για τα λιτρα και το υψος ειναι οριακα για φυτεμενο.

επισης ο εξτρα κυκλοφορητης δε ξερω ποσο δυνατος ειναι αλλα δεν θα τον εβαζα σε γαριδαδικο.
το φιλτρο σου ποια αντλια εχει μεσα? εγω εχω την 600 l/h και εχει πολη καλη ροη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα το χαιρεσαι.

Τα Physa δεν αντεχω μονο

Κατι ασπρες κουκιδες στο φιλτρο κι αλλου τι ειναι?
Εχεις zebra snail μεσα? ή ειναι μικρα physa?

Δες εδω κατω κατω κατι πατεντες για τo wave pump μηπως σε βολεψει και δεν βουλωνει ετσι
http://www.loaches.com/articles/wate...loach-aquarium
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ όμορφο, να το χαίρεσαι!
Ο κυκλοφορητής πιστεύω είναι περιττός, τόσο τα φυτά όσο και οι γαρίδες δεν επιθυμούν δυνατή κυκλοφορία.
Καλή συνέχεια και με το καλό και άλλα είδη
Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας, με τιμάει το γεγονός ότι αφιερώνετε χρόνο για να μου πείτε τη γνώμη σας

Λοιπόν... ο λόγος για τον οποίον πρόσθεσα τον κυκλοφορητή ήτανε διότι στο μπροστινό σημείο του βυθού εμφανίστηκε κυανοβακτήριο κατά τη διάρκεια στρωσίματος του ενυδρείου.
Παρόλο που βρήκα τα αίτια της εμφάνισής του, προτίμησα πέρα από την μηχανική απομάκρυνση και την 4ήμερη προληπτική συσκότιση (κι αυτό γιατί το είχα προλάβει στην αρχή), να προβώ και σε αύξηση της κυκλοφορίας στα νεκρά σημεία τα οποία βρίσκονταν στο βυθό, εκεί ακριβώς όπου στόχευσα τον κυκλοφορητή.
Ίσως ξεγελάνε και οι πληροφορίες στην αρχή της παρουσίασης, μη νομίζετε ότι είναι πλυντήριο το ενυδρείο Απλά έμαθα ότι για να διατηρήσεις σωστά ένα φουλ φυτεμένο ενυδρείο χρειάζεσαι καλή και σωστή κυκλοφορία στο ενυδρείο (σκεφτείτε πόση ροή θα κόβεται όταν φουντώσουν τα φυτά).
Επίσης δεν έχω παρατηρήσει κάτι στη συμπεριφορά των γαρίδων που να μου δείχνει ότι ενοχλούνται από τη ροή, μπορώ να σας πω ότι την απολαμβάνουν κιόλας

@bloskas
στο προηγούμενο στήσιμο του ίδιου ενυδρείο, το οποίο ήτανε και το πρώτο μου στήσιμο από τότε που ασχολήθηκα με το χόμπι, είχα 3 λάμπες και το αποτέλεσμα ήταν να προσθέσω επιπλέον μπελά στο κεφάλι μου λόγω των άλγεων, παρόλο που είχα διοξείδιο, και δεν είδα συμφέρουσα διαφορά στα τότε φυτά μου. Αντιθετως παρατηρώ ότι με θεωρητικά μέτριο φωτισμό τα φυτά αναπτύσσονται σωστά, όπως ακριβώς τα θέλω, άσε που γλίτωσα και επιπλέον καλώδια από την τρίτη λάμπα που είχα xexe.
Η αλήθεια είναι ότι ήθελα ένα ενυδρείο που να μη με κουράζουν οι ρουτίνες του, αλλά να μου χαρίζει στιγμές απόλαυσης και χαλάρωσης! Γι αυτό κι επέλεξα θεωρητικά το πιο εύκολο είδος σε συνδυασμό φυσικά με τη μεγάλη μου αγάπη που είναι το φυτεμένο ενυδρείο!

@delta66
είναι νεογέννητα physa snails. Είναι τα μόνα ζωντανά που δεν ήθελα αλλά δυστυχώς μου ήρθανε απρόσκλητα μέσω των κλαδεμάτων..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο οπως ξερεις δεν εχω ιδεα απο γαριδες, αλλα πολυ μου αρεσει το αποτελεσμα! μπραβο ρε συ!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ομορφο πανο πολυ προσεγμενο μπραβο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από twenty Εμφάνιση μηνυμάτων
πολύ ωραίο φιλε μόλις πάρουν τα πάνω τους τα φυτακια θα γίνει τούμπανο
Σας ευχαριστώ πολύ παίδες!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πανο πολυ ωραιο το ενυδρειο σου!
Μηπως ειναι πολυ το διοξειδιο που ριχνεις στο ενυδρειο?
Σε ευχαριστώ πολύ Χρήστο μου!
Όχι δεν είναι πολύ, καθώς αν δεις τις μετρήσεις που έχω σε Ph & KH στην αρχή της παρουσίασης, είμαι σε φυσιολογικά επίπεδα συγκέντρωσης διοξειδίου στο νερό
Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι έχω καλή ανατάραξη στην επιφάνεια, οπότε και επαρκή οξυγόνωση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nospanos : 05-11-13 στις 15:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02238 seconds with 11 queries