Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 11-01-11, 02:48
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Στο 500λιτρο, βλεπω 5-6 αυγωμενες αλλα δεν υπαρχει πουθενα νεογγενητο.
Οι crs Γαριδες στο 500λιτρο ειναι περιπου 50-60 οι οποιες εχουν χασει σχεδον ολο το ασπρο και εχει μεινει το διαφανο με το κοκκινο δηλαδη ειναι C grade.

Το Μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι σε μεγαλα ενυδρεια χανουν τον χρωματισμο τους.
Αλλιως ισως επιβιωνουν στο μεγαλο μονο οι αρκετα ανθεκτικες γαριδουλες.
Οταν ομως μεταφερονται σε ενυδρεια οπου υπαρχει ανταγωνισμος, και μεγαλος πλυθησμος βγαζουν πιο ομορφα χρωματα.
Οταν οι CRS χανουν τον χρωματισμο τους ειναι σημαδι stress και κατι δεν τους αρεσει (μην με ρωτησεις τι ειναι αυτο γιατι ειναι περιεργα ζωντανα και δεν εχω ουτε εγω απαντηση). Οποτε αυτοματως βρηκες και τον λογο που δεν σου γεννανε τοσο,στο 500αρι αν και θα επρεπε λογικα. Θα σου δωσω μονο ενα στοιχειο για να ψαχτεις...Οι επαγγελματιες αναπαραγωγεις δεν μετρανε σκληροτητες παρα μονο tds. Eιναι πιο σημαντικο..λενε.

Παράθεση:
Σχετικα με τις crs αυτο που παρατηρησα, ειναι οτι ενω δεν εχω δει ακομα αυγωμενες στο 30λιτρο, οταν ομως μεταφερω εκει αυγωμενες crs απο το 500 λιτρο γεννανε σαν παλαβες.
Αυτο εχει εξηγηση. Η αλλαγη ενυδρειου σημαινει και αλλαγη συνθηκων (ισως και προς το καλυτερο για τις προτιμησεις τους, ισως και οχι). Αν οι διαφορες αυτες ειναι μικρες ωστε να τις αντεξουν, το εκλαμβανουν ως αλλαγη εποχης -πχ.εποχη βροχοπτωσεων , και ξεκινανε αμεσως αναπαραγωγη απο ενστικτο.

Κανονισε για τον καφε και ελα να διαλεξεις μεσα απο το 200αρι μου οποια γαριδα θες και σου κανει.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02009 seconds with 11 queries