Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 11-01-11, 00:50
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Αλεξανδρε θα περασω να πιουμε κανα καφεδακι καποια στιγμη να "κλεψω" λιγο απο την εμπειρια σου..

Σχετικα με τις crs αυτο που παρατητησα, ειναι οτι ενω δεν εχω δει ακομα αυγωμενες στο 30λιτρο, οταν ομως μεταφερω εκει αυγωμενες crs απο το 500 λιτρο γεννανε σαν παλαβες.
Ισως φταιει οτι εχω μονο cherry και crs στο μικρο, και δεν εχει καποιο ψαρακι μεσα τι να πω.
Ακομα πιο αξιοπεριεργο ειναι οτι ενω η αυγωμενες γαριδουλες ειναι κατηγοριας C η B grade, γεννανε στο μικρο γαριδουλες Α Grade.
Στο 500λιτρο, βλεπω 5-6 αυγωμενες αλλα δεν υπαρχει πουθενα νεογγενητο.
Οι crs Γαριδες στο 500λιτρο ειναι περιπου 50-60 οι οποιες εχουν χασει σχεδον ολο το ασπρο και εχει μεινει το διαφανο με το κοκκινο δηλαδη ειναι C grade.

Το Μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι σε μεγαλα ενυδρεια χανουν τον χρωματισμο τους.
Αλλιως ισως επιβιωνουν στο μεγαλο μονο οι αρκετα ανθεκτικες γαριδουλες.
Οταν ομως μεταφερονται σε ενυδρεια οπου υπαρχει ανταγωνισμος, και μεγαλος πλυθησμος βγαζουν πιο ομορφα χρωματα.

Στο μικρο απο το καλοκαιρι εχω 3 γεννες με περιπου 8-10 μικρα στην καθε γεννα και απο c grade γαριδες εχω βγαλει Α grade. Εχουν επιζησει περιπου τα 20 μικρα, πιστευω οτι ειναι καλα.

Αυτες οι παρατηρησεις απο εμενα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
150 Red cherry σε 30λιτρο! Για να ζουν κανονικα χρειαζονται 70-80 λιτρα στο οριο.
Αρη ειναι πανω απο 150 και καθε εβδομαδα μεταφερω τουλαχιστον 30-40 στο 500λιτρο μου γιατι εχουν τρελαθει να γεννανε οι Cherry.

Απωλειες εχω μονο οταν βαρεθω να αλλαξω το νερο και περασει μια εβδομαδα να πεθανουν 1-2 γαριδες.

Εκει φταει και το φιλτρακι το κρεμαστο που εχω στο Nano Το οποιο ψηλομπουκωνει απο την μακα αν δεν το λυσεις να το καθαρισεις καθε εβδομαδα.

Δυστηχως με τοσο πληθυσμο και με μπουκωμενο φιλτρο θελει προσοχη μην σου ανεβουν τα νιτρικα και εχεις απωλειες.

Παντως το νερο το κραταω στα ορια του Kh μεταξυ 3-4 για να μην εχω προβλημα με το Ph. Πολλες φορες επειδη κανω αλλαγες μονο Με ΑΟ νερο, εχω και crash ph το οποιο δεν δειχνει να ενωχλει τις γαριδουλες. Ισα Ισα που με τοσο Χαμηλα επιπεδα Gh-KH ειχα και τις γεννες σε Crs και cherry.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 11-01-11 στις 00:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01639 seconds with 11 queries