Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-11-13, 15:54
alexandertm8 Ο χρήστης alexandertm8 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2013
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Ερωτήσεις για το πρώτο μου (κοινωνικό) ενυδρείο.

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.

Για αρκετό καιρό ψάχνω πληροφορίες σχετικά με την δημιουργία του πρώτου μου ενυδρείου τόσο στο forum σας όσο και σε σελίδες εξωτερικού, έφτασα όμως στο σημείο να μην μπορώ να λύσω μερικές μου απορίες απλά με την ανάγνωση οδηγών και faqs.

Λίγα λόγια για το τι σκέφτομαι και που έχω φτάσει μέχρι τώρα:
Η αρχική επιθυμία ήταν ένα επιτραπέζιο κοινωνικό ενυδρείο (δεν επιθυμώ χρήση του χώρου κάτω από το ενυδρείο).
Οι διαστάσεις θα διαμορφώνονταν ανάλογα τα ψάρια. Σε καμία περίπτωση δεν θα μπορούσα να συντηρήσω ένα αλμυρού νερού οπότε οι επιλογές μου έγιναν ανάμεσα σε τροπικά. Αυτό που λατρεύω είναι το Neon Tetra με μία σκέψη αργότερα να έβαζα και ένα Discus. Δυστυχώς μετά απο ψάξιμο είδα οτι τα Discus σε μικρά ενυδρεία ήθελαν εβδομαδιαίες αλλαγές μεγάλου όγκου κάτι που θα ήθελα να αποφύγω. Μετά απο αυτό δυσκολεύτικα να βρω κάποιο όμορφο -για τα δικά μου γούστα- ταίρι στο PH του Neon Tetra και έτσι μεταπήδησα σε λίγο πιο όξινο νερό.
Βρήκα λοιπόν τα Moscow Blue Guppy για την πάνω ζώνη του ενυδρείου και τα Red Wag Platy για την μεσαία. Με βάση αυτά οδηγήθηκα σε ένα μακρόστενο ενυδρείο 80+ λίτρων το οποίο αποφάσισα να το κάνω φυτεμένο, για αισθητικούς λόγους (αντίθεση χρωμάτων), για το επιπρόσθετο φυσικό φιλτράρισμα και για την βελτίωση του περιβάλλοντος των φιλοξενούμενων μου.
Μετά από αναζήτηση εικόνων φυτεμένων κατέληξα ότι θέλω ένα ομοιογενές πυκνό στρώμα σαν γρασίδι σε συνδυασμό με ένα λευκό χαλίκι στις περιοχές που θα μένουν "γυμνές". Πρώτη επιλογή ήταν το Utricularia Graminifolia αλλά σε εμένα πιστεύω ταιριάζει καλύτερα το Eleocharis Belem καθώς δεν γνωρίζω τι θα καταφέρω στην πράξη με τα κλαδέματα.
Οι διαστάσεις σύμφωνα με τα παραπάνω έγιναν 120cm μήκος x 40cm ύψος x 35cm βάθος. 3cm ύψος χαλίκι στις αφύτευτες ζώνες, 7cm στις φυτεμένες. Θα υπάρχουν 2 υποδιαμερίσματα, ένα για τα ηλεκτρικά και ένα για το φίλτρο και την απόκρυψη του εξοπλισμού. Το μεσαίο διαμέρισμα για τα φίλτρα θα επενδυθεί με πέτρα πάχους 1cm και θα χωρίζει το ενυδρείο στην μέση, οι δύο μάζες νερού θα συνδέονται με ένα τούνελ ακτίνας 8cm. Το πάχος του ακριλικού θα είναι 1cm.

Πρόχειρα σχέδια:



Λίτρα:
[α]= 26,90l
[β]= 9,50l
[γ]= 45,90l
[δ]= 2,20l

[ε]= 10,50l
[στ]= 6,50l

Οι ερωτήσεις:
α) Είναι σωστό να τοποθετήσω wet/dry φίλτρα στην περιοχή [στ] ή θα κόβει την ροή;
β) Ψάχνω ένα ψάρι που θα κολυμπάει στην κάτω ζώνη. Αν πάω σε Dwarf Cichlid δεν ταιριάζουν τα PH ενώ αν πάω σε Loaches κ.λπ. δεν μπορώ να βρω κάτι ωραίο κάτω των 2.5". Κάποια πρόταση;
γ) Την αλλαγή l/h της αντλίας τα υπολογίζουμε μαζί με τον όγκο νερού του σιφωνίου και του Sump και στο ποσοστό αλλαγών νερού να υπολογίζω και τα παραπάνω λίτρα;
δ) Τα 3cm απόστασης του νερού απο το χείλος της δεξαμενής είναι καλά; Σε τι απόσταση πρέπει να βάλω τα φώτα;
ε) Αν μπει ένα ακόμα τούνελ διαμέτρου 3,8cm στο πάνω μέρος του μεσαίου διαμερίσματος υπάρχει περίπτωση να μην το χρησιμοποιούν τα Guppies;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια και τον χρόνο σας,
Αλέξανδρος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01977 seconds with 11 queries