Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #89  
Παλιά 14-08-10, 07:29
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το gel coat που αναφερεις ειναι στεγανωτικη-μονωτικη βαφη μη τοξικη?Αυτο που λεμε για δεξαμενες ποσιμου νερου?
Kώστα, όλα τα διαλύμματα είναι μέρος της στεγάνωσης, ακόμα και το resin. Για να επιτευχθεί η απόλυτη στεγάνωση, απαιτούνται όλα τα πιο πάνω στρώματα εφαρμογής.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κερι τι ρολο βαραει...δεν το εχω ξαναδει ποτε και πουθενα...αν μπορεις να το αναλησεις λιγο παραπανω..
Το κερί είναι ένα υγρό που τοποθετείται στο gel coat με καταλύτη, σαν το τελικό στρώσημο και το κλείδημο των εργασιών. Αυτό που επιτυγχάνει το κερί είναι να σφραγίσει τη μόνωση και να αφαιρέσει την κολλώδη υφή των άλλων στρωμάτων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το fiberglass οσο το εχω ψαξει ολοι μου λενε να απευθυνθω σε τεχνικους σκαφων (πλαστικα σκαφη θαλασσης) για την εφαρμογη του και λοιπες πληροφοριες.
Μια παρατήρηση. ΔΕΝ είναι πλαστικά σκάφη θαλάσσης. Το πλαστικό δεν έχει την αντοχή του fiberglass, αν και τελευταία γίνονται φιλότιμες προσπάθειες για κατασκευή μικρών σκαφών με υψηλής αντοχής πλαστικού.

Ναι, στους εισαγωγής ανταλλακτικών και επισκευών για σκάφη θα πρέπει να απευθυνθείς. Όλοι τους βέβαια θα σου πουν αν δεν γνωρίζεις τον τρόπο να μην το κάνεις, γιατί όντως κάθε λάθος στοιχίζει αρκετά!

Βασικά, δύο πράγματα που έχω ξεχάσει να αναφέρω, είναι ότι στο πανί υπάρχει διαφορά πάχους του φίλλου. Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει το 300άρη για 3 στρώσεις του υλικού. Υπάρχουν και πιο χοντρά αλλά και πιο λεπτά φύλλα. Πανί μπορείς να το αγοράσεις και με το τρεχούμενο μέτρο και όχι ρολό.

Ε, νια, τί να κάνουμε....όλα για το χόμπυ!!!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01574 seconds with 11 queries