Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 11-10-11, 11:20
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο μόνο που θα συμφωνήσω μαζί σου, είναι ότι το κόλλημα περιμετρικά είναι πιο εύκολο. φυσικά αν ο τζαμάς έχει κάνει σωστό γώνιασμα. διαφορετικά δεν θα ήθελα να είμαι αυτός που το κολλάει.
Καταρχην χαιρομαι που μιλαω με εναν ανθρωπο που ξερει απο προβληματα και τεχνικες κατασκευης.Εγω μιλησα για μεγαλα ενυδρεια που θελουν 12αρια γυαλια και πανω.Αυτο σημαινει οτι ,κανενας τζαμας της γειτονιας δεν μπορει να τα κοψει αυτα τα γυαλια.Οποτε θα τα δωσει φασον σε καποιον που εχει τα καταλληλα μηχανιματα.Οποτε δεν τιθεται θεμα γωνιασματος των γυαλιων.

από στατικής όμως άποψης θα διαφωνήσω κάθετα. μια κατασκευή τη χτίζεις πάνω στα θεμέλια και όχι περιμετρικά. ένα πλαϊνό το οποίο είναι κολλημένο πάνω στον πάτο και έχει και κόντρα, έχει 2 σημεία επαφής με πάτο και κόντρα και μάλιστα σε γωνία. αυτό σημαίνει ότι έχει αυξημένες αντοχές. μη με βάλεις σε διαδικασία στατικής ανάλυσης.
Σου ειπα ,πρωιν βιοτεχνης,οποτε δεν θα σε βαλω να μου κανεις αναλυση στατικης.Αλλα δεν καταλαβες προφανως αυτο που ειπα.Εγω ειπα οτι ειναι και η πρωτη κοντρα,και ηδη εχει δυο σημεια επαφης,αλλα θελει και την κανονικη κοντρα-ες του.Για τα θεμελια ,δεν καταλαβα που τα βλεπεις,γιατι θεμελιο ειναι αλλο πραγμα,και τα ενυδρεια μας ουσιαστικα κολλιουνται με αντιριδες,και οχι με θεμελια.


σχετικά με το ρονταρισμα τώρα. εδώ δε θα μπω σε διαδικασία αντοχών γιατί οι διαφορές δεν είναι άξιες λόγου. αυτό όμως που θα επισημάνω είναι το εξής. εδώ μέσα μιλάμε με απλούς χομπιστες οι οποίοι δεν είναι επαγγελματίες κατασκευαστές. αυτό σημαίνει ότι οι πιθανότητες αστοχίας είναι αυξημένες.
Εδω κανεις λαθος,γιατι η σιλικονι αλλιως ειναι σε μια λεια επιφανεια,και αλλιως ειναι σε ποροδες.Κρατα πολυ ποιο καλυτερα.Και επιδη το ειπα ποιο πανω ,αν τα τζαμια κοπηκαν σωστα,ο απλος χομπιστας θα εχει τα ιδια προβληματα.
μπορεί κάποιος να μου πει τι σημαίνει να χρειαστείς να ξεκολλήσεις και να κολλήσεις πάλι ενυδρείο του οποίου τα τζάμια δεν είναι τροχισμένα?
Ποιο δυσκολο ειναι να καθαρισεις τα υπολειματα της σιλικονις απο ενα γυαλι,παρα να το ξεκολλησεις.Με μια πολυ ψιλη χορδη πχ,κυθαρας,ξεκολλαει σαν βουτηρο.

μπορεί κάποιος να μου πει τι σημαίνει να σου σπάσει ένα τζάμι σε ενυδρείο και να θέλεις να το αντικαταστήσεις και τα τζάμια δεν είναι τροχισμένα?
Αν σπασει τζαμι εκτος της οθονης δεν θελει αντικατασταση,γιατι απλα κολλας απο πανω αλλο ενα γυαλι λιγο μικροτερο με μπολικη σιλικονι,εκτος αν το γυαλι εγινε θρυψαλα.
για τα θέμα της ασφάλειας από ατρόχιστα τζάμια δεν θα πω τίποτα. τα ευκόλως εν νοούμενα παραλείπονται.
Εδω τα μπερδευεις,γιατι αλλο ειναι το ατροχιστο,που κοβεις και τα χερια σου,αλλο το τροχισμενο,που ουσιαστικα ειναι ενα ψευτορονταρισμα,και αλλο το ρονταρισμενο που ειναι εντελως λειο.

Εγω δεν ειπα το ρονταρισμα ειναι κακο,απλα ειπα οτι ειναι πεταμενα λεφτα.


με όλα αυτά δεν απορρίπτω καμία μέθοδος. και οι δυο μου είναι αποδεκτές. απλά οφείλω να λέω ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά της κάθε μιας.

τα λέω ως στατικός ΕΜΠ,
ως τεχνικός προϊστάμενος σε κατασκευαστική επίπλων
και έχοντας φτιάξει και επισκευάσει κάπου πάνω από 20 ενυδρεία
Και εγω 30 χρονια φουρναρης εχω ψησει πολλα ψωμια
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01913 seconds with 11 queries