Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 03-11-18, 11:30
thedrowningman Ο χρήστης thedrowningman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Άρρωστα Νεον Update

Καλημέρα παιδιά..

Μετά από τόσο καιρό κ αφού δοκίμασα τόσα πράγματα στα ψάρια μου, θέλω να μοιραστώ μαζί σας την εξέλιξη τους.

Βασικά από το ψάξιμο που έκανα στα συμπτώματα τους κ αφού καμία θεραπεία δεν απέδωσε κατέληξα ότι πρόκειται για Tetra Disease. Αφού κ είναι μια ασθένεια που δεν θεραπεύεται
( αποδείχθηκε περίτρανα- μόνο με Ultrex δεν τα έλουσα τα έρμα τα ψαράκια) το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να τους προσφέρω το καλύτερο δυνατόν σπίτι που μπορούσα.
Αρχικά μεταφέρθηκαν σε ένα 60αρι κ από τον Ιούνη μπήκαν σε ένα 180αρι μαζί με τους 2 πλεκος (ancistrus). Το μαλάκωμα του νερού με τύρφη ήταν κάτι που το φοβόμουν , μη κάνω καμιά αγαρμποσύνη κ τα πετάξω στον αέρα τα ψάρια, δεν μπορώ να πω ότι βοήθησε.
Προχθές το βράδυ έχοντας προσπαθήσει - όπως προσπάθησα - κ μετά από σχεδόν 1 χρόνο ταλαιπωρίας για τα ψάρια αλλά κ για μένα που τα έβλεπα, αποφάσισα να κοιμίσω τα τελευταία 8 από αυτά που είχαν εμφανή σημάδια από την ασθένεια.
Αυτήν την στιγμή η γυάλα μου έχει 5 Green , 1 Καρδινάλιο , τους 2 Πλέκος + κάποια σαλιγκάρια..

Η φωτό που ανέβασα είναι πριν από το ξε - στήσιμο για να πιάσω τα άρρωστα ψαράκια..

Κ πάλι 1000 ευχαριστώ (Γιώργος Κ., Αρτεμησία ) για την βοήθεια.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rsz_dsc01747.jpg
Εμφανίσεις:  263
Μέγεθος:  52,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01604 seconds with 12 queries